Uroczysta prezentacja znaczka, z udziałem biskupa Diecezji Elbląskiej Jacka Jezierskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzeja Śliwki oraz wiceprezesa zarządu Poczty Polskiej Wiesława Włodka, odbyła się w gmachu Kurii Diecezjalnej Elbląskiej.
Znaczek upamiętniający 30. rocznica utworzenia diecezji elbląskiej to kolejna emisja Poczty Polskiej, której celem jest upamiętnienie ważnych rocznic i jubileuszy, w tym dotyczących postaci i obiektów sakralnych, które mają duże znaczenie dla budowania tożsamości religijnej Polaków.
– Oferując swoim klientom różnorodność tematyczną wydawnictw filatelistycznych, Poczta Polska porusza również tematy dotyczące najnowszej historii Polski. Niewątpliwie do niej zaliczyć można nowy podział administracji kościelnej w Polsce w 1992 roku. W wyniku tej reorganizacji powstała Diecezja Elbląska. Poczta Polska postanowiła uczcić ten jubileusz znaczkiem obiegowym, który pomoże przybliżyć opinii publicznej cele pracy duszpasterskiej i troskę Kościoła katolickiego na tym terenie o sprawy społeczne. Wierzę, że znaczek ten przypadnie do gustu nie tylko mieszkańcom regionu i miasta Elbląg – mówił wiceprezes Poczty Polskiej, Wiesław Włodek.
Diecezja Elbląska to jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego metropolii warmińskiej w Polsce. Powstała 25 marca 1992 r. na mocy Bulli „Totus Tuus Poloniae populus” papieża Jana Pawła II, która ustanowiła nowy podział administracyjny Kościoła katolickiego w Polsce. Terytorium Diecezji Elbląskiej wyłonione zostało głównie z części diecezji warmińskiej oraz gdańskiej.
Przedstawiona na zaprezentowanym znaczku katedra Biskupów Elbląskich to świątynia gotycka z XIV wieku. Dedykowano ją św. Mikołajowi – biskupowi, patronowi żeglarzy oraz Związku Miast Hanzy. Uwagę zwraca potężna, 97-metrowej wysokości wieża katedry. W lewym górnym rogu znaczka znajduje się herb Diecezji Elbląskiej, a na dole umieszczono nazwę emisji „30. rocznica utworzenia diecezji elbląskiej”. Wzdłuż dolnej krawędzi znaczka umieszczono napis: POLSKA i oznaczenie: EKONOMICZNY S, co odpowiada wartości nominalnej znaczka pocztowego właściwego do uiszczania opłaty za ekonomiczną przesyłkę listową nierejestrowaną w obrocie krajowym w formacie S i ekonomiczną kartkę pocztową w obrocie krajowym.