Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wszystkie samorządy, które złożyły chociaż jeden wniosek, otrzymały dotacje na budowę i modernizację m.in. dróg, szkół czy inwestycje wodno-kanalizacyjne. W tej edycji bezzwrotne dofinansowanie otrzymało blisko 5 tysięcy wniosków.
Druga edycja naboru wniosków rozpoczęła się 28 grudnia 2021 r. i trwała do 11 marca 2022 r.
W ramach tego naboru rząd przekaże fundusze na budowę lub modernizację m.in.:
ponad 3500 km dróg,
ponad 5000 km chodników,
400 boisk i obiektów sportowych,
ponad 600 km ścieżek rowerowych,
ponad 90 żłobków i przedszkoli (z oddziałami integracyjnymi),
ponad 700 szkół,
ponad 100 siłowni plenerowych,
ponad 20 budynków i infrastruktury towarzyszącej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Elbląg otrzymał blisko 65 milionów złotych na rewitalizację kąpieliska miejskiego przy ulicy Spacerowej.
Odkryty basen przy ul. Spacerowej w Elblągu był jednym z największych w Europie. Został wybudowany w 1934 roku i był miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców. Powierzchnia lustra wody wynosiła 3,4 ha. Długość basenu wynosiła 340 metrów, szerokość 100 metrów, a głębokość od 40 cm do prawie 3 metrów. Był podzielony na dwie części. Jedna była przeznaczona do kąpieli, druga do korzystanie ze sprzętu wodnego. Akwen zasilany był wodami przepływającej w pobliżu rzeki Kumieli.
Nowoczesny, potężny basen od razu stał się jedną z najważniejszych atrakcji rekreacyjno-sportowych Prus Wschodnich. Rozgrywano na nim wiele prestiżowych zawodów. Wykorzystywany był także zimą. Na zamarzniętej tafli tworzono tor lodowy dla panczenistów. Trenowały tu łyżwiarstwo szybkie m.in. Elwira Seroczyńska i Helena Pilejczyk, medalistki olimpijskie z 1960 roku. Na terenie basenu były dwa boiska do piłki siatkowej, boisko do piłki koszykowej i kilka urządzeń do ćwiczeń rekreacyjnych. Ostatni raz mieszkańcy Elbląga skorzystali z basenu w 2011 roku. W 2012 roku władze miasta zdecydowały się zamknąć obiekt.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze