Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Elbląg się zatrzymał

Dziś, 1 sierpnia o godzinie 17.00 rozpoczęły się obchody 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość rozpoczęła się od uruchomienia na terenie całego Elbląga syren alarmowych.

Autor: fot. Łukasz Nosarzewski

 

Obchody 76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywały się przed Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego, uroczystość zabezpieczała elbląska policja, na czas obchodów ulica ul. gen. Stefana Grota-Roweckiego była wyłączona z ruchu.

W ramach programu został odegrany hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej, przemówienia okolicznościowe, apel pamięci i salwa honorowa, obchody zakończyły się  składaniem kwiatów pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, własną oprawę przygotowali również kibice Olimpii Elbląg.

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944.

Łukasz Nosarzewski

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Cieciorka 03.08.2020 08:01
Autor wybitny dziennikarz i znawca tematu dlaczego nie użył cudzysłowów przy cytowaniu? Bo przecież to nie jest tekst nosarzewskiego? Cytuje "...Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu RP na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces wasalizacji i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944..." Wydawco pora otworzyć oczy!

bobi 02.08.2020 23:51
Elbląg się "zatrzymał" jakiś czas temu i dalej stoi w miejscu.

Michu 04.08.2020 12:50
zatrzymała się mentalność takich jak Ty którzy uważają że mniejsze miasta będą pędzić na przód jak warszawka , miasto całkiem nieźle sobie radzi i uwierz wiele większych miast gorzej wygląda w tym naszym wschodnim kraju.

Sartus 02.08.2020 23:25
Elbląg się nie zatrzymał. Tylko garstka ludzi na obchodach. Komunikacja miejska nie stanęła, auta się nie zatrzymały, elblążanie nie przystanęli. W trakcie hymnu ludzie mieli to gdzieś i szli dalej rozmawiając przez telefony czy też między sobą.

Reklama
Reklama