Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Od 1 stycznia kilka zmian w elbląskiej komunikacji miejskiej

Od 1 stycznia 2025 kilka zmian w przepisach obowiązujących w elbląskiej komunikacji miejskiej.
Od 1 stycznia kilka zmian w elbląskiej komunikacji miejskiej

Zarząd Komunikacji Miejskiej przypomniał dziś, że:

Zgodnie z podjętą uchwałą nr V/91/2024 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 12 listopada 2024 r. zmieniającej uchwałę w sprawie cen biletów za przejazdy osób i przewóz bagażu oraz innych opłat obowiązujących w środkach komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych miasta i gmin sąsiadujących, od 1 stycznia 2025r. wprowadzone zostaną następujące zmiany:

- z preferencyjnych biletów „uczniowskich” będą mogli korzystać wszyscy uczniowie i studenci placówek zlokalizowanych na terenie Gminy Miasto Elbląg oraz Powiatu Elbląskiego (a nie jak do tej pory, tylko placówek zlokalizowanych na terenie miasta). Co istotne  - bilety te ważne są w strefie miejskiej oraz podmiejskiej;

-  dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi II Stopnia przyznane zostało uprawnienie do ulgowych (50%) przejazdów. Dokumentem potwierdzającym nowe uprawnienie będzie Legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi potwierdzająca przyznanie tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi II stopnia wraz z dokumentem tożsamości lub imienna EKM z zapisanym uprawnieniem na podstawie w/w dokumentów. Warto zaznaczyć, że stosunkowo niewiele miast docenia tę grupę krwiodawców przyznając tego rodzaju uprawnienie;

- przewóz zwierząt domowych, w tym psów bez względu na wielkość, będzie bezpłatny. Oczywiście nadal obowiązywać będą pozostałe przewozu pupilów czyli m.in. nie mogą one zagrażać bezpieczeństwu innych pasażerów a w przypadku psów nadal obowiązuje kaganiec, trzymanie na smyczy lub w kontenerze, a także posiadanie ważnego zaświadczenia potwierdzającego zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie.

Jednocześnie przypominamy, że zakończyły się konsultacje społeczne w związku z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej.

W badaniu dotyczącym komunikacji miejskiej wzięli udział przedstawiciele różnych grup społecznych: seniorzy, młodzież szkolna, przedstawiciele biznesu czy osoby z niepełnosprawnościami. Raport z ankiet przygotował dla Urzędu Miejskiego socjolog i profesor Uniwersytetu Gdańskiego Radosław Kossakowski.

Teraz pozostało nam czekać na realne zmiany.

ŁN
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Elblazanka babcia bez psa i kota. 26.12.2024 13:12
Dzieci w wieku szkolnym powinny mieć darmowe przejazdy komunikacją miejską. Pieski i kotki mogą być potraktowane biletem ulgowym bo nie często podróżują, więc mogą uiścić taką opłatę.

Elblazanka babcia bez psa ikots. 26.12.2024 13:11
Dzieci w wieku szkolnym powinny mieć darmowe przejazdy komunikacja miejską. Pieski i kotki mogą być potraktowane biletem ulgowym bo nie często podróżują, więc mogą uiścić taką opłatę.

Popieramy 21.12.2024 11:01
Dokładnie podpisze się pod tym,dzieci w wieku szkolnym za darmo, bo rodzice muszą podwójnie płacić, jak też korzystają...

Elblążanin z wyboru 21.12.2024 04:58
Warto, również zaznaczyć że wiele miast ma już darmową komunikacje miejską dla młodzieży szkolnej. (a nie pieski-kotki). Może trzeba iść w tą stronę.

Reklama