Wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży – zdarza się, że jego waga urodzeniowa wynosi mniej niż 1500 gramów. Niektóre z nich mieszczą się na dłoni dorosłego człowieka.
Światowy Dzień Wcześniaka, obchodzony każdego roku 17 listopada, to okazja do zwrócenia uwagi na tych najmniejszych oraz ich bliskich, a także na problemy i wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć od pierwszych chwil życia dzieci.
"W tym szczególnym dniu dzielnym maluszkom oraz ich najbliższym życzę wszystkiego, co najlepsze, wytrwałości w pokonywaniu trudności dnia codziennego, a także dużo zdrowia i pogody ducha"
– powiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Mali wojownicy spotkali się 15 listopada w Elblągu:
"Celebrowaliśmy dzisiaj święto małych bohaterów - dzieci urodzonych przedwcześnie. Nasze zaproszenie przyjęły Wcześniaki urodzone w Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Były torty, uśmiechy, niespodzianki i bardzo miłe spotkania dzieci z lekarzami, pielegniarkami, fizjoterapeutą. Spotkania, po miesiącach lub latach od czasu walki o życie najmłodszych, były czasem prawdziwej radości"
- poinformowali pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu i dodają że w 2023 roku w ich szpitalu urodziło się 67 Wcześniaków, w tym czworo dzieci poniżej 27 tygodnia życia.
"W roku 2024 (do 25 października) na świecie powitaliśmy 70 dzieci urodzonych przedwcześnie. Gratulujemy całemu personelowi medycznemu, lekarzom, pielęgniarkom i pozostałym pracownikom, którzy każdego dnia walczą o życie i zdrowie naszych najmłodszych pacjentów"
- dodają.
Sejm zajmie się projektem ws. urlopów dla rodziców wcześniaków
Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - najbliższych dniach Sejm zajmie się stworzonym w MRPiPS projektem ustawy wprowadzającej dodatkowy urlop dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach.
Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dodała że silne państwo nie zapomina o najmniejszych, „a trudno wyobrazić sobie kogoś mniejszego niż wcześniak”.
ŁN

![Finał Jarmarku Bożonarodzeniowego. Co się będzie działo w niedzielę? [PROGRAM] Finał Jarmarku Bożonarodzeniowego. Co się będzie działo w niedzielę? [PROGRAM]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-final-jarmarku-bozonarodzeniowego-co-sie-bedzie-dzialo-w-niedziele-program-1765049004.jpg)
![Świąteczne traktory opanowały Elbląg [FOTO] Świąteczne traktory opanowały Elbląg [FOTO]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-swiateczne-traktory-opanowaly-elblag-foto-1765044027.jpg)
![Zajrzyj do Magicznej Bramy Elfów [FOTO] Zajrzyj do Magicznej Bramy Elfów [FOTO]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-zajrzyj-do-magicznej-bramy-elfow-foto-1765014783.jpg)
![W Elblągu trwa magiczny czas. Co się będzie działo w sobotę? [PROGRAM] W Elblągu trwa magiczny czas. Co się będzie działo w sobotę? [PROGRAM]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-w-elblagu-trwa-magiczny-czas-co-sie-bedzie-dzialo-w-sobote-program-1764969987.jpg)
![Na Starym Mieście rozbłysła choinka [FOTO I WIDEO] Na Starym Mieście rozbłysła choinka [FOTO I WIDEO]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-na-starym-miescie-rozblysla-choinka-foto-i-wideo-1764954866.jpg)



![Jarmark Bożonarodzeniowy w Elblągu. Co się będzie działo? [PROGRAM] Jarmark Bożonarodzeniowy w Elblągu. Co się będzie działo? [PROGRAM]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-jarmark-bozonarodzeniowy-w-elblagu-co-sie-bedzie-dzialo-program-1763919684.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze