Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Terapia logopedyczna - od czego zacząć, aby pomóc swojemu dziecku?

Swoje pierwsze słowa wypowiadamy zwykle pod koniec pierwszego roku życia. Są to pojedyncze wyrazy, które słyszeliśmy najczęściej, a jednocześnie są one najprostsze w wymowie (mama, tata, baba, daj, pa pa). Wraz z rozwojem przybywa ich coraz więcej, powstają pełne zdania, będące wielką radością dla każdego rodzica. Niestety, statystyki wskazują, że obecnie zdecydowanie większa liczba dzieci ma problem z prawidłową wymową, rozumieniem, uwagą słuchową, koncentracją uwagi... Aby zadbać o komfort i zdrowie swojej pociechy, warto zasięgnąć porady logopedycznej.

Autor: zdj. Logos Klinika

Według badań, problem z wymową rodzice dostrzegają u swojego dziecka najczęściej pomiędzy 4 a 6 rokiem życia. Brak właściwiej stymulacji i pracy nad rozwojem mowy i jej rozumienia prowadzi do pogłębiania się trudności, które szczególnie stają się widoczne, a tym samym uciążliwe, kiedy dziecko przygotowuje się do podjęcia nauki w szkole (tzw.”zerówka”). Nieukończony rozwój mowy w chwili, kiedy dziecko rozpoczyna naukę czytania i pisania w dużym stopniu ją komplikuje oraz uniemożliwia uzyskanie sukcesów na tym ważnym dla dziecka polu.

Wskazane jest więc, aby  w chwili, gdy zauważymy pewne rozbieżności między mową naszego dziecka a mową rówieśników, należałoby wówczas zwrócić się do specjalisty, który oceni budowę narządów mowy, sposób oddychania, stopień rozwoju mowy i jej rozumienia, skieruje do właściwych specjalistów (np. neurolog, laryngolog, fizjoterapeuta, ortodonta, stomatolog, psycholog itp.), jeśli uzna, że jest to wskazane, aby diagnoza była pełna i trafna.

Od czego zacząć, jeśli chcemy ocenić stan mowy i jej rozumienia u naszego dziecka?

Praktycznie w każdym mieście znajduje się placówka logopedyczna. Centrum Logopedyczno-Terapeutyczne "Logos Klinika" w Elblągu zajmuje się kompleksową opieką w zakresie diagnozy oraz terapii logopedycznej wspomagającej nie tylko mowę, ale i ogólny rozwój dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Wady wymowy to często złożony problem, a przyczyny bywają różne. Mogą wynikać z tzw. „trudnej” ciąży, chorób i obciążeń genetycznych, trudności w zakresie karmienia (wybiórczość pokarmowa, skrócone wędzidełko, choroby gardła i uszu, zbyt długie „smoczkowanie” itd.).  Aby trafnie zdiagnozować przyczyny, trzeba uważnie obserwować dziecko, często już w trakcie trwania terapii weryfikuje się i pogłębia diagnozę, opierając się na zaleconych u innych specjalistów konsultacjach.

W „Logos Klinice” logopedzi bądź neurologopedzi zajmują się także terapią osób dorosłych. To często grupa osób, które chcą poprawić jakość swojej wymowy, np. ze względów zawodowych lub społecznych, dla polepszenia swojego samopoczucia lub ze względów medycznych (aparaty ortodontyczne). Pomoc terapeutyczną uzyskają tu także osoby po uszkodzeniach mózgu (np. po udarach, wylewach,  nowotworach, wypadkach komunikacyjnych).

Jakiego specjalistę wybrać?

To, u którego specjalisty zasięgniemy pomocy zależy od problemu, z jakim boryka się pacjent. Głównymi filarami działalności terapeutycznej w “Logos Klinika” jest logopedia i neurologopedia. Czym tak właściwie się różnią? Logopedia obejmuje wszystkie działania w zakresie wady wymowy, zgryzu, jąkania, zaburzeń artykulacji, w przypadkach opóźnionego i zaburzonego rozwoju mowy. Nad wszystkimi z wymienionych, specjalista po ich zdiagnozowaniu, pracuje podczas terapii.

Neurologopedia z kolei zajmuje się problemami o podłożu neurologicznym na skutek uszkodzenia układu nerwowego, urazu lub zaburzeń rozwojowych, które doprowadziły do wady wymowy, utrudniły bądź nawet uniemożliwiły komunikację z otoczeniem. Wśród pacjentów często zdarzają się dzieci lub dorośli z afazją, dyzartrią, osoby z autyzmem i zespołem Aspergera itp.. Oprócz terapii logopedycznej osoby z zaburzoną umiejętnością komunikowania się i nawiązywania relacji społecznych czeka pomoc w formie grupowego Treningu Umiejętności Społecznych (TUS).

Podczas konsultacji specjalista stawia diagnozę, po której rozpoczyna się terapię, oczywiście dotyczy to osób tego potrzebujących. Aby była ona w pełni efektywna, należy wspierać ją nowoczesnymi, dostępnymi dziś już w naszym kraju metodami terapeutycznymi.

Inne działania wspomagające terapię

Oprócz powyższych działań stosowanych w zakresie logopedii i neurologopedii dostępne są inne terapie wspomagające. Jedną z tego rodzaju metod jest Biofeedback, który wspiera pracę mózgu poprzez jego treningi. Podczas sesji treningowej pacjent połączony za pomocą specjalnych elektrod z ekranem wykonuje zadania logiczne. Najprościej mówiąc, jest to poruszanie animacją siłą woli. Brzmi jak magia, jednak przynosi efekty, zwłaszcza u pacjentów, u których występują problemy z koncentracją uwagi, wyciszeniem, zapamiętywaniem, uwagą słuchową. Regularne treningi pozwalają nauczyć się, jak pracować nad określonymi częstotliwościami fal mózgowych, a co za tym idzie, wzmocnić i poprawić możliwości naszego mózgu. Z metody tej korzystają zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe.

W „Logos Klinice” wyznaje się zasadę działań kompleksowych, dlatego oprócz terapii logopedycznej, stosowana jest elektrostymulację metodą ENMOT i kinesiotaping okolicy twarzy. Są to metody, które mają na celu silne pobudzenie, uwrażliwienie bądź odwrażliwienie (w zależności od problemu pacjenta) nerwów i mięśni języka, warg, policzków, podniebienia. Elektrostymulacja kierowana jest do pacjentów z zaburzeniami połykania, dystrofią mięśni czy problemami w artykulacji. Jest to nieinwazyjna metoda polegająca na przepływie prądu o niskim natężeniu przez mięśnie twarzy. Skuteczna u pacjentów, którzy borykają się z wadą wymowy z racji nieodpowiedniego oddychania -  torem ustnym. Systematyczność w stosowaniu tej terapii przy jednoczesnym prowadzeniu terapii logopedycznej daje bardzo dobre efekty. Po kilku już latach jej stosowania dostrzegamy, jak dobrze działa na dzieci z autyzmem, Aspergerem, mózgowym porażeniem dziecięcym. Bardzo dobre efekty również daje przy porażeniach nerwów twarzowych, dotyczy to głównie osób dorosłych. 

Działaniem wspomagającym jest także kinesiotaping logopedyczny, którego efekty widoczne są bezpośrednio po aplikacji plastrów. Potocznie zwany taping polega na nałożeniu plastrów w obrębie określonej okolicy twarzy tak, aby “zmotywował” nerwy i mięśnie do prawidłowego funkcjonowania.

W gabinetach stosuje się także terapie wspomagające percepcję słuchową, czyli tzw. treningi słuchowe z zastosowaniem nowoczesnych słuchawek Forbrain, które zakładamy na kości czaszki, a nie do uszu, są przy tym wyposażone w mikrofon. Pacjent słyszy więc bardzo wyraźnie słowa terapeuty, szybko je przetwarza (drogą kostno-powietrzną), a następnie odpowiada, doskonale słysząc siebie. Słuchawki te stosuje się zarówno w gabinecie, jak i wypożycza się pacjentom na 3-tygodniowe treningi w domu. Pomocne są zwłaszcza w przypadku osób z zaburzonym przetwarzaniem słuchowym (tzw.APD), jąkaniem, trudnościami w koncentracji uwagi.

Oprócz wcześniej wymienionych dostępnych jest mnóstwo innych rozwiązań, które wspomagają pracę logopedyczną. Dla pacjentów, którzy mogą mieć problemy adaptacyjne w grupach, prowadzone są Treningi Umiejętności Społecznych, a także terapia pedagogiczna. Oba rozwiązania skupiają się na ogólnym rozwoju dziecka tak, aby zadbać o jego późniejsze odnalezienie się w grupie rówieśniczej oraz otoczeniu. 

Młodszym dzieciom 2-, 3-latkom proponuje się zajęcia grupowe w formie logorytmiki. Logorytmika to zajęcia, których celem jest wspieranie rozwoju mowy i jej rozumienia. Podczas zajęć poprzez działania plastyczne i muzyczne wspieramy rozwój małych dzieci.


Należy pamiętać, że wszystkie wcześniej wymienione działania są tylko dopełnieniem terapii logopedycznej. Najważniejszym krokiem jest decyzja dotycząca pracy nad rozwojem naszego dziecka lub nas samych. Im wcześniej zostaną one podjęte, tym lepiej.

Więcej o ofercie “Logos Kliniki” na stronie www.logopedelblag.pl oraz profilu na Facebooku Centrum Logopedyczno-Terapeutyczne „Logos Klinika”.

--materiał partnera--


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama