Nie dbamy o światła
Według badań Instytutu Transportu Samochodowego, większość polskich kierowców zapomina o tym, jak ważne jest ustawienie reflektorów. Zagadnienie to powraca szczególnie jesienią i zimą, kiedy szybciej zapada zmrok, a niedostateczne oświetlenie znacznie obniża komfort i bezpieczeństwo jazdy. Policja przypomni kierowcom o tym obowiązku w wielkiej akcji, która potrwa od końca października do początku grudnia. Dla zapominalskich przewidziane są mandaty i wyłączenia niedostosowanych technicznie pojazdów z ruchu drogowego.
Diagności wychodzą klientom naprzeciw
Dlatego 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia, będzie można skorzystać z bezpłatnej usługi wyregulowania świateł w samochodach. "Twoje światła – nasze bezpieczeństwo” to wspólne działanie stacji kontroli pojazdów z mundurowymi. Do 21 października Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów ogłosi pełną listę zakładów, które mogą już teraz zgłaszać swoją gotowość do włączenia się w przedsięwzięcie.
Jakie elementy podlegają kontroli?
Przy użyciu specjalnego, mobilnego przyrządu, policja sprawdzi wysokość padania światła, poziom jego natężenia oraz granicę pomiędzy światłem i cieniem. Te trzy elementy decydują o odpowiedniej widoczności na drodze i nieoślepianiu kierowców poruszających się w przeciwnym kierunku. Według Anny Zielińskiej z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS, najwięcej wypadków śmiertelnych występuje na drogach nieoświetlonych. Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego, nie musimy czekać do końca października. Większość stacji diagnostycznych wykona zabieg bez wcześniejszego zapisywania się na konkretny termin. Koszt usługi nie powinien przekroczyć 20 zł, a jej wykonanie zajmuje zwykle kilka minut.
Reklama
Policja sprawdzi światła aut kierowców. Można stracić dowód rejestracyjny
Policjanci przez ponad miesiąc będą wnikliwie przyglądać się prawidłowemu ustawieniu świateł w naszych samochodach. Warto zadbać o wyregulowanie reflektorów, zanim „drogówka” zabierze nam dowód rejestracyjny i wręczy mandat karny. W niektórych stacjach diagnostycznych wkrótce będzie można zrobić to za darmo.
- 01.10.2021 08:48 (aktualizacja 19.09.2023 13:18)

Reklama
Reklama







![Przeleciał przez rondo i... wiadukt na Zatorze [WIDEO] Przeleciał przez rondo i... wiadukt na Zatorze [WIDEO]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-na-wiadukcie-wideo-1760720360.jpg)
![Pożar sortowni śmieci w Elblągu. Służby w akcji [WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ] Pożar sortowni śmieci w Elblągu. Służby w akcji [WIDEO, GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-pozar-sortowni-smieci-w-elblagu-sluzby-w-akcji-wideo-1761413226.jpg)

![Nie ta mapa, panowie. Policja szuka uczestników „strzelaniny” przy Ogrodach [WIDEO] Nie ta mapa, panowie. Policja szuka uczestników „strzelaniny” przy Ogrodach [WIDEO]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-nie-ta-mapa-panowie-policja-szuka-uczestnikow-strzelaniny-przy-ogrodach-wideo-1762437172.jpg)
Napisz komentarz
Komentarze