Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jechał bez świateł i po alkoholu. Po godzinie zrobił to samo...

Dwukrotnie w ciągu jednego dnia policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził po spożyciu alkoholu. Jego samochód został przekazany wskazanemu znajomemu. Ten jednak, zaraz po zdarzeniu, z powrotem oddał mu kluczyki. 23-latek miał 0,4 promila alkoholu w organizmie. Za drugim razem o jedną dziesiąta mniej. Niewiele, ale wystarczy, żeby spowodować zagrożenie. Niewykluczone, że oprócz samego kierowcy, karę poniesie również jego nieodpowiedzialny kolega. Policjanci skierowali do sądu dwa wnioski o ukaranie. Mężczyznom grozi areszt lub wysoka grzywna. Kierowca oczywiście stracił prawo jazdy.
Jechał bez świateł i po alkoholu. Po godzinie zrobił to samo...

 

Kontrola miała miejsce 18 sierpnia 2021 r. w miejscowości Batorowo (gm. Elbląg). Około godziny 18. policjanci zatrzymali do kontroli volkswagena passata. Samochód jechał bez włączonych świateł. Kierowca nie miał też zapiętego pasa. Te właśnie elementy zwróciły uwagę mundurowych. 23-latek został przebadany alkotestem. Miał 0,4 promila alkoholu w organizmie. Tym samym popełnił wykroczenie. Zatrzymano mu prawo jazdy, a samochód przekazano mężczyźnie, którego wskazał właściciel. Był to jego kolega, który jak się później okazało, zaraz po zatrzymaniu, oddał kluczyki kierowcy i tym samym pozwolił mu kolejny raz jechać po alkoholu.

Policjanci nie ukrywali zdziwienia, gdy już po godzinie, mniej więcej w tym samym miejscu, zobaczyli jadącego passatem tego samego kierowcę. Badanie wykazało u niego 0,3 promila alkoholu w organizmie. Niewykluczone, że oprócz samego 23-latka karę poniesie również jego kolega. Policjanci skierowali do sądu dwa wnioski o ukaranie. Obydwu panom grozi teraz areszt lub wysoka grzywna. Samochód został przekazany sąsiadowi kierującego a kluczyki schowane.

Zgodnie z Ustawą o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu występuje wówczas, gdy jego zawartość w organizmie wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Natomiast stan nietrzeźwości występuje w momencie, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem karanym aresztem lub grzywną. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gmt 24.08.2021 09:31
Wiejskie głupki.

Elb. 20.08.2021 12:24
Żadna krzywda mu się nie stała.Skoro wsiadł drugi raz to sąd nauczki mu nie da.

Reklama
News will be here
Reklama