Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Tokio 2020. Koniec igrzysk, wszystkie medale Polaków

Mniej niż mówiono przed rozpoczęciem imprezy, ale więcej niż podczas ostatnich letnich igrzysk. Zakończyły się zmagania olimpijskie w Japonii. Jak poszło Polakom?

Autor: PKOl – Marek Biczyk

W ostatni dzień igrzysk w Tokio Amerykanie zdobyli medal i tym samym uplasowali się na czele olimpijskiej klasyfikacji. Wyprzedzili Chiny, a trzecie miejsce należy do gospodarza – Japonii. Polska zajęła w tym zestawieniu 17. miejsce z 14 medalami. Nasi sportowcy zdobyli 4 złote krążki, 5 srebrnych i tyle samo brązowych.

Zaznaczmy w tym miejscu, że na ostatnich letnich igrzyskach, w Rio de Janeiro, Polacy zdobyli 11 medali. W Japonii, według różnych analiz miało być znacznie lepiej i przewidywano nam nawet 20 miejsc na podium. Mimo tego Polski Komitet Olimpijski nie kryje zadowolenia. „Ostatni raz tyle medali Polacy przywieźli z Sydney w 2000 roku, jednak wtedy zdobyliśmy 6 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe.” - podsumowuje organizacja i dodaje, że w czasie igrzysk doszło do jeszcze jednego, istotnego dla Polski, wydarzenia. „Ważnym momentem dla Polski były także wybory do Komisji Zawodniczej MKOl. Otóż Maja Włoszczowska – dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim – została jej członkinią. Tak zdecydowali sportowcy z całego świata. Obecność w tej komisji jest równoznaczna z członkostwem w MKOl. Maja Włoszczowska to kolejna po Irenie Szewińskiej Polka, która będzie pełnić tę prestiżową rolę w Międzynarodowym Ruchu Olimpijskim.” - informuje PKOl.

Pewniacy i niespodzianki

Podczas igrzysk nie zawiedli zawodnicy, którym medale były przepowiadane. To np. Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki w rzucie młotem. Pierwszy zdobył brąz, drugi złoto. Najwyższe miejsce na podium w tej samej konkurencji zajęła także Anita Włodarczyk. Tak samo jak w przypadku mężczyzn trzecia pozycja należała do Polski – Malwiny Kopron. Świetnie poszło także naszym sztafetom biegaczy. Mamy złoto w mieszanej 4X400 metrów oraz srebro w biegu kobiet na tym samym dystansie. Liczyliśmy także na medal Marcina Lewandowskiego w biegu na 1500 metrów, ale zawodnika pokonała kontuzja.

Kto nie spełnił nadziei kibiców. Szybko z turnieju odpadli koszykarze 3X3, chociaż mieli zajść daleko. Nie udało się zdobyć medalu naszym siatkarzom. Aleksandra Mirosław, we wspinaczce na czas pobiła rekord świata, ale w generalnym zestawieniu była dopiero piąta. Są też zawodnicy, którzy wypadli fenomenalnie i zaskoczyli tym komentatorów. Przed igrzyskami praktycznie nikt nie mówił o medalu dla Dawida Tomali w chodzie sportowym na 50 km. Tymczasem Polak już w połowie trasy miał sporą przewagę nad konkurentami, a ostatnie kilometry pokonał pewnie niosąc polską flagę. Tomala z Tokio wraca z olimpijskim złotem.

Medale Polaków w Tokio 2020

Złote

  • Lekkoatletyka – sztafeta mieszana 4×400 m


Dariusz Kowaluk
Karol Zalewski
Natalia Kaczmarek
Iga Baumgart-Witan
Małgorzata Hołub-Kowalik
Justyna Święty-Ersetic
Kajetan Duszyński

  • Lekkoatletyka – chód na 50 km


Dawid Tomala

  • Lekkoatletyka – rzut młotem


Wojciech Nowicki

  • Lekkoatletyka – rzut młotem

Anita Włodarczyk

Srebrne

  • Lekkoatletyka – sztafeta 4×400 m (k)


Anna Kiełbasińska
Justyna Święty-Ersetic
Natalia Kaczmarek
Małgorzata Hołub-Kowalik
Iga Baumgart-Witan

  • Żeglarstwo – 470


Agnieszka Skrzypulec
Jolanta Ogar

  • Kajakarstwo – K-2 500 m


Karolina Naja
Anna Puławska

  • Wioślarstwo – czwórka podwójna


Maria Sajdak (Springwald)
Agnieszka Kobus-Zawojska
Marta Wieliczko
Katarzyna Zillmann

  • Lekkoatletyka – rzut oszczepem


Maria Andrejczyk

Brązowe

  • Kajakarstwo – K-4500 m


Justyna Iskrzycka
Karolina Naja
Helena Wiśniewska
Anna Puławska

  • Zapasy – styl klasyczny – 97 kg

Tadeusz Michalik

  • Lekkoatletyka – rzut młotem

Malwina Kopron

 

  • Lekkoatletyka – 800 m

Patryk Dobek

  • Lekkoatletyka – rzut młotem

Paweł Fajdek

Kolejne letnie igrzyska za trzy lata w Paryżu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama