Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak rozwinąć kreatywność i mieć więcej pomysłów? To dość proste

Nie jesteś urodzonym wulkanem pomysłów, ale chcesz imponować kreatywnością? Nawet tam, gdzie z pozoru wieje nudą, możesz pokazać świat z innej perspektywy. Inspiruj się, baw wyobraźnią i pozwól sobie na przekraczanie granic. Zaskocz wszystkich innowacyjnym myśleniem.

„Najpierw masa, potem rzeźba”

Myślisz, że to powiedzenie dotyczy tylko twoich bicepsów? To wielki błąd! Ludzki umysł przypomina mięsień, który należy odpowiednio nakarmić, aby potem móc kształtować jego sylwetkę. Im więcej wiesz, tym bardziej rozwija się twoja kreatywność. Czytaj, oglądaj, słuchaj. Dzięki temu poszerzysz swoje horyzonty. Głowa pełna wiedzy to kopalnia nowych koncepcji. Podejmuj się zrozumienia nieznanych dotychczas dziedzin - nie musisz opanować ich po mistrzowsku, ale warto otworzyć się na coś nowego.

Szukaj głębiej

Nigdy nie zakładaj, że twoja wiedza jest wystarczająca. Rozbudzaj w sobie ciekawość i szukaj informacji głębiej. Więcej szczegółów w twojej głowie to „trampolina” dla kolejnych pomysłów. Jeśli zadbasz o zdobywanie wiedzy, wkrótce w swoich dyskusjach będziesz „żonglować” pojęciami, których wcześniej nie było w twoim słowniku. Dzięki temu wyprzedzisz swoje własne ograniczenia. Na tym właśnie polega kreatywność!

Nie bój się (samo)krytyki

A nawet naucz się stosować ją wobec siebie. Każdy rozsądny argument może skłonić cię do spojrzenia na twój pomysł z innej strony.  Warto czasami „wyjść z siebie” i przyjąć rolę obserwatora własnych działań. Możesz w ten sposób odkryć to, czego nie zobaczysz stojąc w jednym - zazwyczaj tym samym - miejscu.

Nie ma głupich pomysłów

Jeśli przekreślasz wszystkie koncepcje, które wydają ci się nie mieć potencjału, możesz mieć pewność, że porzucasz też wiele ciekawych idei. Do niektórych z nich trzeba po prostu dotrzeć. Pamiętaj, że każde zagadnienie można przedstawić w ciekawy sposób. Pozwól sobie na wewnętrzną „burzę mózgu”. Uwolnienie się od sztywnych zasad zaowocuje elastycznym myśleniem. Nie oznacza to wdrażania najdziwniejszych pomysłów w życie, ale w myśleniu koncepcyjnym chodzi właśnie o to, aby dać "wyszaleć się" naszym myślom, co stworzy nowe połączenia neuronowe.

Nie chodź utartymi ścieżkami

- Z pewnością każda osoba może ćwiczyć w sobie umiejętności kreatywnego myślenia czy rozwiązywania problemów. Możemy to robić za pomocą specjalnie zaprojektowanych zadań lub po prostu starać się wymyślać kilka rozwiązań dla pojawiających się na co dzień trudności. Zamiast iść utartą ścieżką, próbujmy znaleźć nową. Trening czyni mistrza i jest dostępny dla każdego – dodaje Kinga Więckowska, specjalistka w dziedzinie osiągania sukcesów osobistych, psycholożka, terapeutka.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama