W tym toku mija 75 lat od oficjalnego przekazania władzy w mieście administracji polskiej. W porozumieniu z radziecką Komendanturą Wojenną rozpoczęto organizację polskich władz administracyjnych, powołano także pierwszego prezydenta Elbląga, którym został Wacław Wysocki. Dokładnie 19 maja 1945 r. przed ratuszem odbyła się uroczystość przekazania kluczy do miasta władzom polskim. Po ponad 170 latach Elbląg ponownie znalazł się w granicach państwa polskiego. Priorytetem nowych władz stało się nadanie miastu polskiej tożsamości narodowej i deportacja ludności niemieckiej. Rozpoczęto reorganizację nadwyrężonej gospodarki oraz powolną odbudowę zniszczonego miasta.
75 lat polskiej administracji w Elblągu
- Express Elbląg
- 22.05.2020 13:19 (aktualizacja 19.09.2023 11:40)
Data dodania:
22.05.2020 13:19
WIĘCEJ OD EXPRESS ELBLĄG:
Przejdź do kategorii
Komunikaty Rabaty Express Elbląg Poleca Klub Przyjaciół Elbląga Retro tv 20 lat temu Elbląg na dużym ekranie Na sygnale Tym żyje internet Moto Express Pieniądze elblążan Teraz w Elblągu Polityka Inwestycje Elbląski Facebook Elbląski Instagram SPORT Teraz w regionie Polska i Świat Produkcja Audycje KULTURA PODCAST DLA FIRM - reklama lokalna Promocja Polityki Spójności Unii Europejskiej BIZNES PRZY STOLE - wszystko dla PrzedsiębiorcyPRZECZYTAJ TAKŻE
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze