Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych. Ich rozliczenie następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni wolne od pracy – w czasie świąt (25 i 26 grudnia) oraz w Nowy Rok (1 stycznia), system nie wykonuje żadnych transakcji.
- 24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji, mówi Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR. – Podobnie system Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro, nie będzie funkcjonował 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Natomiast 24 i 31 grudnia system będzie działał wg standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych
– dodaje Tomasz Jończyk.
Niezależnie od funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir, który działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy. Aby zrealizować taki przelew, należy się upewnić, że obydwa banki – bank nadawcy i bank obiorcy są uczestnikami systemu Express Elixir oraz, że są dostępne w czasie, gdy chcemy zrealizować przelew. Informacje o dostępności poszczególnych banków można sprawdzić na stronie https://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/
Źródło: KIR









![Jarmark Bożonarodzeniowy w Elblągu. Co się będzie działo? [PROGRAM] Jarmark Bożonarodzeniowy w Elblągu. Co się będzie działo? [PROGRAM]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-jarmark-bozonarodzeniowy-w-elblagu-co-sie-bedzie-dzialo-program-1763919684.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze