Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Aleksander von Humboldt – pierwszy ekolog świata w audycji ‘Niezły wczyt’

Elbląska Biblioteka zaprasza na kolejną odsłonę literackiej audycji „Niezły wczyt”. Tym razem bohaterem spotkania jest Aleksander von Humboldt – podróżnik, przyrodnik i jeden z ojców nowoczesnej geografii.
Kliknij aby odtworzyć

Autorzy audycji wprowadzają słuchaczy w fascynujący świat XIX-wiecznych odkryć. Historia Humboldta to nie tylko opowieść o jego badaniach, ale także o tym, jak stał się prekursorem myślenia ekologicznego.

Choć rodzice planowali dla niego karierę urzędniczą, a on sam pracował jako inspektor górniczy, życie Humboldta potoczyło się zupełnie inaczej. Zwiedzał kopalnie w Wieliczce i Bochni, wynalazł lampę górniczą i maskę do oddychania. Jednak prawdziwa pasja pchnęła go w świat – badał Andy, odkrywał rzeki, opisywał nowe gatunki i zjawiska przyrodnicze.

To właśnie Humboldt wprowadził do nauki pojęcie strefowości klimatycznej i roślinnej oraz zwracał uwagę na zmiany klimatu już na początku XIX wieku. Na jego cześć nazwano miasta, rzeki i zimny prąd oceaniczny.

Audycja, oparta na książce Andrei Wulf, zabiera słuchaczy w niezwykłą podróż – od Rosji po Amerykę Południową, od sawann po dżungle. Dzięki niej można zobaczyć, jak wielki wpływ na dzisiejsze myślenie o ekologii miał Humboldt.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ElblążankaTreść komentarza: Po co wszystko ciągle przeliczać na pieniądzeData dodania komentarza: 5.12.2025, 23:21Źródło komentarza: Świąteczny Elbląg na żywo w całej Polsce. Sobotnia atrakcja na jarmarkuAutor komentarza: 1505 tedTreść komentarza: Jak można prosić redakcję rozumiem sens reklam kwestia utrzymania, ale pod filmem który publikuje Policja to już przesada. Wiele osób przewinie dalej ,co nie pomoże w rozpoznaniu. Przemyślcie proszę.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 17:22Źródło komentarza: Znasz ich? Są poszukiwani przez policję. Zobacz nagranie [WIDEO]Autor komentarza: E.Treść komentarza: Tyle kamer i nic.nie pomogło.Data dodania komentarza: 5.12.2025, 12:40Źródło komentarza: Widziałeś to? Policja w Elblągu szuka świadkówAutor komentarza: PatologiaTreść komentarza: Panie Prezydencie Missan.dlaczego policja w Elblągu jest tak bardzo slaba.przyjezdza na interwencję po 23 do rodziny patologicznej.ktora nadużywa alkohol.robia imprezy alkoholowe.policja przyjeżdża do nich nie wystawiając żadnego mandatu.odjezdza a ci sobie balanguja.uzywajac wulgarne słowa.krxtczac przy piciu nie dając sąsiadom spać.a jak im się zwraca uwagę to pijani pryskaja gazem łzawiącym na sasiadow.impreza pomimo.przybycia policji trwała do 02.30..widac policja pozwala tej patologii na takie numery skoro nie wypisują nawet mandatu.a ci się śmieją i z sąsiadów i z policji.niestety skoro tak się dzieje będziemy kierować ta sprawę do komendy wojewódzkiej policji w Olsztynie.ci.ludzie mieszkają na ul.kosciuszki.Data dodania komentarza: 4.12.2025, 17:59Źródło komentarza: Niechlubny rekordzista zatrzymany na ZatorzuAutor komentarza: ElblazaninTreść komentarza: Nie dobrze się dzieje z pracą policji w Elblągu.patologia rodziny na ul Kościuszki urządza sobie uczty alkoholowe z nie cenzuralnymi slowami i zachowaniami huliganskimi po godz.23 .30 łamiąc tym samym ciszę nocną.inni przez nich nie mogą dość we własnym mieszkaniu spokojnie.a jak się im zwraca uwagę to używają bezczelnie gaz łzawiący do sąsiada.policja przyjechała na interwencję i odjechała a oni jeszcze do 2.30 mieli imprezę olewając policje.widaz że policja elbląska jest bezradna wobec patologii rodzin nadużywających alkohol.a gdzie są mandaty grzywny? Sprawa w końcu trafi do.komendy wojewódzkiej w Olsztynie.skoro Elbląg jest bezradnyData dodania komentarza: 4.12.2025, 14:20Źródło komentarza: Tu nie wjedziesz. Lista zamkniętych ulic w ElbląguAutor komentarza: SeniorkaTreść komentarza: Żeby opłacić miejsce na cmentarzu trzeba jechać z gotówką bo nie można on line na konto "Dębicy"Data dodania komentarza: 3.12.2025, 21:23Źródło komentarza: Nowa metoda dokonywania opłat w urzędzie
Reklama