Dziś (6 września) w Parku Kajki odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Do tegorocznej lektury wybrano poezje Jana Kochanowskiego. W trakcie wydarzenia uczniowie z 27 elbląskich szkół i 9 przedszkoli wspólnie czytali wybrane fragmenty fraszek, trenów i innych utworów literackich poety z Czarnolasu.
Akcję "Narodowego Czytania" zainicjował w 2012 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski, aby popularyzować czytelnictwo, zwrócić uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnić poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury – najpopularniejszego dzieła jednego z największych polskich poetów.
W tym roku Para Prezydencka zainaugurowała wspólną lekturę poezji Jana Kochanowskiego.
Jan Kochanowski zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich poetów i największych twórców europejskich epoki renesansu. Urodził się w 1530 roku w Sycynie pod Zwoleniem. Studiował w Akademii Krakowskiej i na uniwersytecie w Padwie, w młodości podróżował po Europie. W 1559 roku powrócił do kraju i przyjął służbę dworzanina na dworach magnackich oraz na dworze królewskim. Kilkanaście lat później osiadł na stałe w dziedzicznym majątku w Czarnolesie, poświęcając się pracy pisarskiej. W tym okresie kontynuował pisanie pieśni i fraszek. Po śmierci ukochanej córki, Urszulki, opublikował cykl Trenów – arcydzieło literatury staropolskiej. Kochanowski zmarł nagle w 1584 roku w czasie obrad sejmu w Lublinie, został pochowany w krypcie zwoleńskiego kościoła.
Poezja Jana Kochanowskiego porusza różnorodne tematy – od poważnych i doniosłych po lżejsze i żartobliwe. Opisuje życie dworskie i ziemiańskie, pojawiają się w niej wątki patriotyczne, refleksje moralne, nawiązania antyczne i biblijne. W wierszach odnajdziemy humanistyczną religijność, zachwyt życiem, ale też głęboką zadumę nad przemijaniem i ludzkim losem. Artysta przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego, a jego niezrównane dzieła do dziś pozostają żywe i nadal inspirują.
Narodowe Czytanie odbywa się w tysiącach miejsc w Polce i na całym świecie. Poniżej zdjęcia z Narodowego Czytania w Elblągu.










![W Elblągu odbyło się Narodowe Czytanie [FOTO] W Elblągu odbyło się Narodowe Czytanie [FOTO]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/xl-w-elblagu-odbylo-sie-narodowe-czytanie-foto-1757160137.jpg)
![Dziś w Elblągu rozpoczyna się jarmark.Co się będzie działo? [PROGRAM] Dziś w Elblągu rozpoczyna się jarmark.Co się będzie działo? [PROGRAM]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-magiczny-poczatek-elblaskiego-jarmarku-bozonarodzeniowego-co-dzis-sie-bedzie-dzialo-program-1764856320.jpg)
![W Elblągu trwa budowa hali [WIDEO] W Elblągu trwa budowa hali [WIDEO]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-w-elblagu-trwa-budowa-hali-wideo-1764857264.jpg)






![Jarmark Bożonarodzeniowy w Elblągu. Co się będzie działo? [PROGRAM] Jarmark Bożonarodzeniowy w Elblągu. Co się będzie działo? [PROGRAM]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-jarmark-bozonarodzeniowy-w-elblagu-co-sie-bedzie-dzialo-program-1763919684.jpg)


Napisz komentarz
Komentarze