Zgodnie z Rozporządzeniem nr 31 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 22 grudnia 2022 r. w sprawie zasad utrzymania drobiu na terenie województwa warmińsko – mazurskiego nakazuje się utrzymanie drobiu w zamknięciu. Nakaz dotyczy m.in. miasta Elbląg i powiatu elbląskiego.
Nakaz nie ma zastosowania przy udostępnianiu wybiegów dla stad gęsi i kaczek reprodukcyjnych i rzeźnych pod warunkiem uniemożliwienia kontaktu z dzikimi ptakami, zwłokami dzikiego ptactwa, odkażania terenu przebywania stad gęsi i kaczek oraz uniemożliwienie gęsiom i kaczkom dostępu do zbiorników wodnych – szczegółowo zostało to kreślone w § 2 Rozporządzenia.
Zakazuje się stosowania zielonki do karmienia gęś i kaczek, utrzymywania gęsi i kaczek razem z innymi gatunkami drobiu oraz organizowania wystaw, pokazów i konkursów z udziałem ptaków.
Nadzór nad wykonaniem Rozporządzenia sprawuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Elblągu.
Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową ptaków powodującą ogromne straty gospodarcze. W grudniu w całym kraju, w tym też na terenie naszego województwa, nastąpiło znaczące pogorszenie sytuacji epidemiologicznej drobiu, konieczne jest podjęcie działań w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się choroby. Jednym ze środków zapobiegawczych jest uniemożliwienie kontaktu ptactwa dzikiego z drobiem (ptactwem hodowlanym).
nadesłane

![„To był ich ostatni apel”. Elbląg pożegnał czterech doświadczonych strażaków [FOTO] „To był ich ostatni apel”. Elbląg pożegnał czterech doświadczonych strażaków [FOTO]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-to-byl-ich-ostatni-apel-elblag-pozegnal-czterech-doswiadczonych-strazakow-foto-1769851948.jpg)

![Pięć setów, odwrócony mecz i ZAKSA bez odpowiedzi [GALERIA ZDJĘĆ] Pięć setów, odwrócony mecz i ZAKSA bez odpowiedzi [GALERIA ZDJĘĆ]](https://static2.expresselblag.pl/data/articles/sm-4x3-barkom-odwrocil-mecz-z-zaksa-galeria-zdjec-1769810408.jpg)








Napisz komentarz
Komentarze