Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Ćwiczenia Formacji Obrony Cywilnej

Szesnastu członków z czterech Formacji Obrony Cywilnej miasta Elbląga rozkładało we wtorek (26.04) specjalne zapory przeciwpowodziowe. W przypadku zagrożenia tzw. cofką, mają one ochronić ulicę Panieńską przed zalaniem. Ćwiczący pracownicy czterech miejskich spółek: ZZM, EPEC, EPGK i EPWiK sprawdzili także ich szczelność.
  • Źródło: UM w Elblągu

Ćwiczenia z rozkładania Mobilnego Systemu Ochrony Powodziowej (MSOP) zorganizował Departament Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego. W skład Formacji Obrony Cywilnej wchodzi łącznie 40 pracowników z każdej z czterech miejskich spółek: Zarządu Zieleni Miejskiej, Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Dziś odbywały się ćwiczenia z rozkładania kilku paneli ścianek od strony rzeki Elbląg, m.in. obok ogrodzenia campingu Tego typu ćwiczenia organizowane są przynajmniej dwa razy do roku. System tworzą segmentowe elementy aluminiowe z uszczelniającą gumą izolacyjną. Ustawiane są doraźnie w wykonanych w ulicy „gniazdach”, podczas wysokiego stanu wód i ryzyka zalania terenów przy ul. Panieńskiej  (w okolicy mostu K. Wyszyńskiego). Formacja Obrony Cywilnej jest zwoływana w przypadku zaistnienia zagrożenia miasta np. w przypadku wystąpienia zjawiska tzw. cofki na rzece Elbląg. Wówczas w razie potrzeby zajmuje się ona m.in. rozkładaniem tzw. Mobilnego Systemu Ochrony Powodziowej, ale także sypaniem piasku do worków i układaniem ich na wałach.

MSOP powstał w wyniku realizacji przez Miasto dużej inwestycji przeciwpowodziowej. Oprócz wspomnianego systemu, w latach 2013-2015 wykonano m.in. ściankę szczelną z oczepem na prawym brzegu rzeki Elbląg (na odcinku od terenu campingu do mostu kolejowego), wybudowano cztery pompownie wód deszczowych, podniesiono wały oraz wymieniono sieć kanalizacji deszczowej. Zadanie, które w 85% zostało dofinansowane ze środków unijnych kosztowało 40 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MegTreść komentarza: Każdy obiecuje, a jak się dorwie do koryta, to ludzi ma w d.... Trzeba zacząć rozliczać z obietnic wyborczych !Data dodania komentarza: 14.12.2024, 19:39Źródło komentarza: Za Tuska jest lepiej? Tak Polacy oceniają rok jego władzy [SONDAŻ]Autor komentarza: Arel12Treść komentarza: Odioto a co mają Niemcy??? A z drugiej strony to zobacz idioto ile inwestycji o 40%firm są zależni od handlu z Niemcami.Ty dasz im pracę o utrzymanie rodzin jak się Niemcy wycofają z fabrykami??? Wystarczy że opuszcza NATO czy fabryki to cała Polska północna bez pracyData dodania komentarza: 14.12.2024, 18:57Źródło komentarza: Protestowali pod LidlemAutor komentarza: heheTreść komentarza: A po wszystkim po karpia w dobrej cenie do środeczka :)Data dodania komentarza: 14.12.2024, 14:16Źródło komentarza: Protestowali pod LidlemAutor komentarza: kto pyta nie błądziTreść komentarza: Inwestycja inwestycją, ale to nie jest tak, że wszystkie zgody środowiskowe inwestor uzyskał za czasów rządu PiS? Tak tylko pytamData dodania komentarza: 14.12.2024, 14:12Źródło komentarza: Protestowali pod LidlemAutor komentarza: polityczne xDTreść komentarza: A gaśnice mieli ? :DData dodania komentarza: 14.12.2024, 14:09Źródło komentarza: Protestowali pod LidlemAutor komentarza: LOLTreść komentarza: Pogonić moherowe baby,wielka mi pikieta parę bab, które pewnie nie bardzo wiedzą o co chodziData dodania komentarza: 14.12.2024, 14:08Źródło komentarza: Protestowali pod Lidlem
Reklama