Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego) w Helsinkach. Jego ustanowienie zaproponował Arvi Kivimaa, prezydent fińskiego Instytutu ITI. Dzień obchodów ustalona na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu. Od tego czasu jest obchodzony corocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie.
27 marca rozsyłana jest wiadomość tłumaczona na ponad 20 języków od wybitnego człowieka teatru, która zawiera jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. Pierwszą taka wiadomość wysłał w 1962 roku Jean Cocteau.
Elbląski teatr po raz kolejny włączył się w obchody tego święta: -"Miło widzieć takie pełne widownie, dawno tego nie mieliśmy. Wracamy do tego co przez wiele lat w dniu teatru robiliśmy, czyli wręczenia naszych nagród Aleksandrów za najlepszą rolę męską, najlepszą rolę żeńską, przyjaciela teatru oraz najwierniejszego widza zbiorowego" - mówił Mirosław Siedler , Dyrektor Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.
Aleksandry, których pomysłodawcą w 2004 r. był Mirosław Siedler, są wyróżnieniem dla aktorów za kreacje aktorskie oraz Przyjaciół Teatru za ich zaangażowanie i wsparcie teatralnej kultury. “Aleksandry” upamiętniają również wieloletniego dyrektora olsztyńsko-elbląskiego, Aleksandra Sewruka. Są to statuetki z brązu przygotowane z projektu Ewy Prelewskiej.
Aleksandry rozdane
Najwierniejszy widz zbiorowy - Polski Związek Emerytów i Rencistów - Oddział Rejonowy w Malborku
Przyjaciel teatru - Optima - Alicja i Roman Chlebowscy
Kobieca rola roku - Ewelina Bemnarek
Męska rola roku - Lesław Ostaszkiewicz
Życzenia
Podczas 61. Międzynarodowego dnia teatru Mirosław Siedler odczytał życzenia między innymi od uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 oraz CSE Światowid, życzenia złożył osobiście również senator Jerzy Wcisła:
"Dziś, 27 marca obchodzimy 61 Międzynarodowy Dzień Teatru, Życzę Wam ale również nam aby już nigdy teatr wojny nie stał się sceną naszego prawdziwego życia, a tragiczne scenariusze wymyślali tylko artyści - ku przestrodze także przed nieobliczalnymi politykami. Życzę nam wszystkim teatru, który będzie uwrażliwiał, przestrzegał, uczulał na zło, teatru, który będzie przypominał, że jeśli chcemy coś dobrego, to musimy rzeczywistość nie tyle oglądać, co być jej autentycznym uczestnikiem, musimy te życie po ludzku przeżyć. Życzę nam teatru, który będzie schronem, kiedy przychodzi taka potrzeba" - mówił senator Jerzy Wcisła.
"Przyznam, że odwiedzam różne teatry i namawiam do tego każdego, żeby je odwiedzał, to najlepszy sposób, by docenić jaki my tu mamy teatr, jaki mamy klimat, jaki profesjonalizm, jaki wspaniały repertuar. Możemy być dumni z naszego teatru" - dodał senator Jerzy Wcisła.
Podczas dnia teatru zostały odczytane również orędzia, w których nie brakowało gestów solidarności z Ukrainą. 61. Międzynarodowy Dzień Teatru zakończył spektakl „Mój boski rozwód”.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze