Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ministerstwo ujawnia, jak ma wyglądać powrót do szkół

Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowały rekomendacje dotyczące powrotu uczniów do szkół. Tymczasem członkini Rady Medycznej nie wyklucza, że w placówkach, gdzie będzie mało osób zaszczepionych, zostanie wprowadzone zdalne nauczanie.
Ministerstwo ujawnia, jak ma wyglądać powrót do szkół

Autor: iStock

MEiN szacuje, że do tej pory zaszczepiło się około 70 procent nauczycieli. Dzieci w wieku od 12 do 18 lat pod tym względem jest mniej – ok. 25 procent. W wydanych właśnie przez ministerstwo i GIS rekomendacjach, dotyczących wrześniowego powrotu do szkół, jest mowa właśnie o szczepieniach. Eksperci zalecają, aby dorośli pracownicy placówek oświatowych oraz uczniowie (w odpowiednim wieku) przyjęli preparat ochronny. Poza tym w dokumencie jest szereg warunków dotyczących nauki stacjonarnej.

Rower lepszy

Zgodnie z wytycznymi, do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny czy izolacji domowej. Zalecane jest ograniczenie korzystania z transportu publicznego, a dzieci powinny być na lekcje dowożone samochodami prywatnymi, rowerami lub iść pieszo. Ucznia nie może zaprowadzić do placówki osoba z objawami infekcji i taka sama zasada ma obowiązywać przy odbieraniu pociechy.

Opiekunowie lub rodzice będą mogli wejść do szkoły, ale zachowując zasadę: jeden dorosły – jedno dziecko. „Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) i w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu. Rekomenduje się stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.” – czytamy w dokumencie. Szkołom polecono wietrzyć pomieszczenia (co najmniej raz na godzinę), wyprowadzać dzieci na świeże powietrze, organizować wycieczki do parków czy lasu.

Zdrowie psychiczne

W dokumencie jest także mowa o nauce zdalnej, a właściwie o tym, że gdy będzie konieczność jej wprowadzenia, szkoła ma zadbać o „działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów”. Na razie MEiN nie wspomina o wprowadzeniu nauki zdalnej, ale jeżeli czwarta fala koronawirusa będzie tak znacząca, jak przewidują eksperci, to jest to nieuniknione. Prof. Magdalena Marczyńska, członkini Rady Medycznej przy premierze, przyznała właśnie, że – w kwestii szkoły – brane są pod uwagę różne opcje. Uzależnione są od tempa przyjmowania preparatów ochronnych. „Może być też tak, że szkoły z małym odsetkiem zaszczepionych będą – w przypadku wzrostu liczby zachorowań – przechodzić na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Również ze względu na absencję uczniów.” – powiedziała „Gazecie Wyborczej”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Won z gudłajami i szabesgojami. 03.08.2021 12:52
Ścierwa chcą wojny to ją będą mieli.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: obserwerTreść komentarza: Pilnie zacznijcie oczyszczanie dna, od ujścia. Wystarczy lekki deszczyk, a poziom na Malborskiej, szybko się podnosi.Data dodania komentarza: 19.12.2025, 21:00Źródło komentarza: Nowe „oko” nad rzeką. Elbląg nie chce powtórki z powodziAutor komentarza: E..Treść komentarza: Tyle kamer i nic nie wiadomo jak do tego doszło.Data dodania komentarza: 19.12.2025, 16:40Źródło komentarza: Wypadek na Starym Mieście. 15-latek trafił do szpitalaAutor komentarza: PrawdaTreść komentarza: Takich inteligentnych inaczej jak ty trzeba deratyzowac.przez oglądanie sowieckiej republiki .która finansuje Putin można usłyszeć ile jest mowy nienawiści do zwykłego Polaka i codzienne jego opluwanie tylko dlatego że Polacy nie chcą popierac partii PiS.ktira chce wyprowadzić Polskę z UE.a putin sie.cieszy.pamietam jak za PiS była inflacja 18 proc.teraz tylko 4-5 proc.jakpaliwo kosztowało 8 PLN teraz na lecklercu 5'55 PLN.jak za PiSu rozkradano Polaków na słupy pisowskie czy naszemrane fundację PiS dla swoich.budzet PiS zostawił w 2023 na minusie.-250 mld oraz zadłużenie na ok 2-3 biliony.nie dziwota że teraz brakuje wszędzie kasy.to są fakty a nie kłamliwą pisowska propaganda.jakby PiS wygrałby wybory w 2027 to w razie agresji Rosji na Polskę oni poddasze nasz kraj putinowi bez jednego wystrzału.pamietajcie o tym.Data dodania komentarza: 17.12.2025, 10:47Źródło komentarza: Strajk w Elblągu. "Klienci bili brawo"Autor komentarza: aaaTreść komentarza: Zawsze mozesz zrobic zakupy w ruskim markecie. Wtedy Paliwo będziesz mial po 3,50Data dodania komentarza: 16.12.2025, 17:50Źródło komentarza: Strajk w Elblągu. "Klienci bili brawo"Autor komentarza: DeratyzacjaTreść komentarza: Czarno to widzę. Niemiecki sklep i premier w Polsce też jest niemiecki. A prawie trzy lata temu ten niemiecki premier przekonywał że jak on dojdzie do koryta to w portfelach bedzie wiecej, w sklepach bedzie taniej i w kazdym Polskim domu bedzie lepiej. Obiecywał też że gdy on zostanie premierem to paliwo bedzie po 5,19 z alitr. Dzis tankowałem za 6,21 za lytr. Ten niemiec okłamał wszystkich Polaków.Data dodania komentarza: 16.12.2025, 13:08Źródło komentarza: Strajk w Elblągu. "Klienci bili brawo"Autor komentarza: AteistkaTreść komentarza: Nic, zero, null. Neo wpuszczam obcych do domu. W dodatku szpicliData dodania komentarza: 16.12.2025, 11:38Źródło komentarza: Ile powinno być w kopercie dla księdza? Wierni podali, ile do niej włożą
Reklama