Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Osada sprzed 4500 lat - leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg dokonali przełomowego odkrycia!

Leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg podczas prac leśnych odkryli stare skorupy naczyń. Archeolodzy z UW po wstępnych badaniach sondażowych w wykopie, który założyli znaleźli kilkaset skorup naczyń z okresu neolitu, wśród nich: odłupki krzemienne, a także kamienne narzędzia.

Autor: fot. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu/Ilustracja do tekstu

 

Wstępne datowanie wskazuje, że osada została założona 4500 lat temu.  Okres neolitu, to ostatni okres epoki kamienia. Jego charakterystyczne cechy to uprawa roślin i hodowla zwierząt oraz stałe osady. Proces ten nazwano „rewolucją neolityczną”. W neolicie rozwijały się też nowe techniki obróbki kamienia, takie jak gładzenie powierzchni i wiercenie otworów.

Z kolei dziś, 9 września  przy parkingu elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu rozpoczęły się prace wykopaliskowe. Elbląskie muzeum we współpracy z z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie chce dokopać się do fragmentów zamku.

Przypomnijmy, 4 czerwca br. rozpoczęły się poszukiwania zamku, 10 czerwca Muzeum poinformowało o pozytywnych badaniach zamku georadarem - prawdopodobnie mamy tutaj Bramę Służebną informowało wówczas Muzeum Archeologiczno-Historyczne.

Badanie georadarem przeprowadził prof. dr hab. Fabian Welc. Po przeprowadzanych badaniach, przyszedł czas na wykopaliska, które rozpoczęły się dziś i potrwają około 2 tygodnie.

Do obu tematów - odkrycia przez leśników z Nadleśnictwa Elbląg osady sprzed 4500 lat oraz fragmentów zamku na terenie elbląskiego muzeum będziemy wracać.

Źródło:  Agencja Reporter Poland

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama