Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dawniej i dziś - Damaschke str. – Pionierska

Ulica Pionierska wraz z całą, jedną z piękniejszych elbląskich dzielnic powstała 100 lat temu. Potrzeby Elbląga były wówczas wielkie, równie wielkie, jak oczekiwania. Elblążanie pamiętali nie tak dawne srogie zimy i brak opału.
Dawniej i dziś - Damaschke str. – Pionierska

[WIDEO]

Dlatego nowe Osiedle Rodzinnej Strzechy projektowane było z dbałością o jakość mieszkań oraz wygląd i kompozycję otoczenia. Nowa dzielnica zająć miała cały kwartał pomiędzy dzisiejszymi ulicami płk. Dąbka i Królewiecką. Jednak część terenu już pod władzą nazistów przekazano pod koszary wojskowe.

 Osiedle od zachodu zamknięte zostało, niczym gród murami obronnymi, pierzeją z domem bramnym, który kierował wędrowca na ulicę Pionierską. Przed wojną nosiła imię Adolfa Damaschke, niemieckiego polityka i ekonomisty. 

Po wojnie pionierzy polskiego Elbląga wybrali tę i inne dla sąsiednich ulic nazwy. I choć próbowano je później zmieniać, przetrwały: Pionierska, Żeglarska, Bosmańska, Bohaterów Westerplatte, czy Osiedle Marynarzy. Od pionierów, marynarzy, bosmanów i żeglarzy, którzy przybyli tu z różnych stron świata i zamieszkali w Elblągu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jadwiga Kubiak 21.01.2023 12:08
Elblag to moje ukochane miasto tu spedzilam moja mlodosc.

Reklama