Senator Jerzy Wcisła pisze do posła Jerzego Wilka

  • 10.09.2019, 16:20 (aktualizacja 10.09.2019, 16:39)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Senator Jerzy Wcisła pisze do posła Jerzego Wilka fot. Truso.tv
Poniżej publikujemy list otwarty senatora Jerzego Wcisły kierowany do posła na Sejm RP Jerzego Wilka.

 

Od wielu miesięcy trwa festiwal obietnic ze strony ministrów – ale także i Pana – jak to port w Elblągu odżyje, po wybudowaniu kanału przez Mierzeję. 

Po ustaleniu faktów, 27 sierpnia musiałem publicznie poinformować, że – wbrew tym sugestiom – port nie odżyje, bo inwestycja zakończy się ok. 2 km PRZED portem i w efekcie statki i barki do niego nie dopłyną, bo port nadal będzie o ok. 2,5 metra płytszy od kanału.

Następnego dnia oskarżył mnie Pan, że „manipuluję niektórymi faktami”, a ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej artykuły medialne na ten temat także nazwały „dezinformacją i manipulacją”. 

Nie przeszkadzało Panu ani ministerstwu, że poinformowałem media tylko o tym, czego dowiedziałem się właśnie z ministerstwa, dokładnie z pism z 18 kwietnia i 19 sierpnia, które są publicznie dostępne na stronie Senatu RP.

Przekaz z nich jest jednoznaczny: pogłębienie portu „to zadanie w gestii zarządu portu”. Według szacunków koszt przystosowania portu do parametrów kanału będzie kosztować ok. 150 mln zł (pogłębienie, obrotnica, wydłużenie nabrzeża) i dla każdego jest oczywiste, że Elbląga na taki wydatek nie stać. 
Nie jest też prawdą, że rząd nie może sfinansować inwestycji w porcie, bo jego właścicielem jest miasto Elbląg.  Ustawa o Portach i przystaniach morskich w art. 23.3 nie tylko daje Państwu takie prawo, ale wręcz obowiązek. 

Przytaczam treść tego artykułu: „W portach i przystaniach morskich, o których mowa w ust. 1, budowa, modernizacja i utrzymanie infrastruktury zapewniającej dostęp do portów i przystani morskich są finansowane ze środków budżetu państwa, w wysokości określonej w ustawie budżetowej”. 
Wspomniany ustęp 1, dotyczy właśnie portów komunalnych, a pod pojęciem „infrastruktury zapewniającej dostęp do portu” zgodnie z art. 2.5 tejże ustawy należy rozumieć także „położone w granicach portu tory wodne”. 

Poprzedni rząd PO-PSL znał te przepisy i dlatego 14 listopada 2014 roku – po przyjęciu harmonogramu zbudowania kanału do 2020 roku – podpisał w Elblągu zobowiązanie sfinansowania tych zadań. Szkoda, że rząd PiS nie stosuje zasady kontynuacji.

Kanał powstałby dwa lata wcześniej, a port i miasto byłby jego beneficjentem. Wyłączając elbląski port z zakresu inwestycji obecny rząd wypacza sens budowy kanału przez Mierzeję, który w latach 2006-2015 sprowadzał się głównie do wzrostu przeładunków w naszym porcie. Obecnego celu nie potrafię zrozumieć.
- - -
Przekazuję Panu Posłowi te informacje i wyjaśnienia licząc, że zamiast obraźliwych i nieprawdziwych oskarżeń zachce Pan przyłączyć się do żądań, by państwo zgodnie z ustawowymi obowiązkami i kontynuując dobre praktyki poprzednich rządów zapewniło środki na pogłębienie portu w Elblągu i wybudowanie obrotnicy dla statków. 

Jestem też zszokowany Pana wypowiedzią dla dziennikarza TVN, w której radzi Pan Miastu Elbląg, by „przekazało port Urzędowi Morskiemu i on te prace wykona sam”. Nie mogę uwierzyć, że mówi to wieloletni radny Rady Miejskiej i były prezydent Elbląga. 

Port w Elblągu, w dobie globalizacji, tworzenia wielkich korporacji z zarządami w wielkich miastach może stać się jedną z najważniejszych firm elbląskich. Czynnikiem miastotwórczym, patronem kultury, sportu i wydarzeń elbląskich.

A Pan, bez żadnej refleksji, z uśmiechem na ustach radzi: oddajcie port państwu? Czy gdyby został Pan prezydentem Elbląga, oddałby Pan port państwu?
Pytanie uzasadnione, bo raport Najwyższej Izby Kontroli o małych i średnich portach z 26 października 2018 roku nie pozostawia złudzeń.

Obecne państwo jest złym właścicielem portów. Małym i średnim portom brakuje na bieżące utrzymanie ponad 47 mln zł, a na inwestycje w ich dostępność państwo przeznacza zaledwie 5-8 mln zł rocznie. Zaległości inwestycyjne tylko w tej sferze szacowane są na blisko pół miliarda złotych.  

Nie oczekuję, że po zweryfikowaniu przekazanych informacji doczekam się przeprosin.  Oczekuję jednak, że deklarując poparcie dla budowy kanału, będzie Pan popierał projekt, który kończy się w porcie, a nie w trzcinach dwa kilometry przed portem. 

Z poważaniem 

Jerzy Wcisła, senator RP

 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

polak
polak 14.09.2019, 09:26
jasiu powiedz co ty zrobiłeś dla Elbląga i regionu oprócz tego że cały czas jątrzysz i narzekasz , ni i po za tym masz parcie na kasę i szkło
saba
saba 11.09.2019, 14:38
No własnie gdzie jest Kolinski i jego soczysty komentarz.
Jkz
Jkz 10.09.2019, 22:26
Jestem bardzo ciekawy kto Pani pisze te farmazony i kto za tym stoi ? , pewnie uciekające koryto ! Gdyby nawet zostało coś do wykoñczenia , to mile bym widział Pana własnoręcznie kopiącego łopatą na wymaganą głębokość brakującą część rzeki i portu ! Jak widzę na portalu te dyrdymały , bierze mnie na wymioty ! Kolejny raz pozdrawiam Pana serdecznie !
Edi
Edi 10.09.2019, 16:50
Już się k.....wa nie mogę komentarza Roberta K. doczekać.

Pozostałe