Mocny komputer to mocny procesor
Procesor to mózg komputera – im szybciej wykonuje obliczenia, tym szybciej i sprawniej działa urządzenie. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na wybór CPU, szczególnie że w sprzedaży znajdziemy dziesiątki modeli z różnych półek cenowych. Rynek procesorów został zdominowany przez dwóch producentów: AMD oraz Intela, czyli „czerwonych” oraz „niebieskich” (określenie wzięło się od koloru ich logo). Produkty obu firm prezentują podobny poziom, nawet jeśli występują między nimi niewielkie różnice, których wpływ na wydajność potrafi być znaczący. Jak kupić mocny procesor i na co zwrócić uwagę?
Intel Core i7-12700 kontra AMD Ryzen 9 5900
Porównajmy ze sobą dwa flagowe produkty „niebieskich” oraz „czerwonych”. Pierwszym z nich jest Intel Core i7-12700: https://www.komputronik.pl/product/737103/intel-core-i7-12700k.html. Ten potężny procesor jest dostępny w trzech wersjach: zwykłej, K oraz KF. Zwykła wersja ma zablokowane podkręcanie, ale jest też tańsza. Wersja K pozwala na overclocking i jest wyposażona w zintegrowaną kartę graficzną. Natomiast wersja KF nie ma zintegrowanego GPU, dzięki czemu jest znacząco tańsza.
Intel Core i7-12700K ma aż 12 rdzeni, które taktują z częstotliwością 3600 MHz. To ogromna szybkość, ale jeśli jest taka potrzeba, to możemy ją dodatkowo podkręcić, o ile zainwestujemy w dobre chłodzenie. Dodatkowo procesor został zaprojektowany na najnowszej architekturze Intela – wyposażono go w technologię Deep Learning Boost. To świetne CPU, które sprawdzi się we wszystkich droższych komputerach. Dla porównania spójrzmy na parametry procesora AMD Ryzen 9 5900X na portalu Komputronik. Jak wypada na tle bezpośredniego konkurenta?
AMD Ryzen 9 5900 ma 12 rdzeni o częstotliwości taktowania wynoszącej 3700 MHz. Możemy ją samodzielnie zwiększyć lub wybrać tryb turbo, w którym CPU osiąga nawet 4800 MHz. Producent zaprojektował procesor wykorzystując najnowszą architekturę Zen3, osiągającą dużo lepsze rezultaty od konkurencji. AMD Ryzen 9 5900 powstał głównie z myślą o graczach, ale doskonale sprawdzi się też w zwykłych komputerach stacjonarnych.

Procesor to nie wszystko. Pamięć RAM, płyta główna i zasilacz
Wybierając komputer warto pamiętać, że procesor to nie wszystko. Nawet stosunkowo tanie CPU takie jak Intel Core i3-10100: https://www.komputronik.pl/product/703469/intel-core-i3-10100f.html mogą zapewnić wysoki komfort korzystania z urządzenia, o ile zadbamy o pozostałe podzespoły. Na co zwrócić uwagę?
Pamięć RAM
Pamięć RAM, podobnie jak procesor, wpływa na szybkość działania komputera. Obecnie standardem jest 8 GB RAM, ale sprzęty ze średniej i wysokiej półki cenowej są już wyposażone w 16 GB RAM, a nawet 32 GB RAM. By zapewnić komfortowe użytkowanie komputera, warto zdecydować się na model z 16 GB RAM – na spokojnie wystarczy to do większości zastosowań, poza gamingiem i pracą wymagającą dużej mocy obliczeniowej (np. montaż filmów, renderowanie animacji).
Płyta główna
Jeśli procesor jest mózgiem komputera, to płyta główna jest jego sercem. Powinna być kompatybilna z pozostałymi podzespołami, ale musi też mieć miejsce na dalszą rozbudowę zestawu. Warto zadbać o dodatkowe złącza, by móc w przyszłości dołożyć drugą kartę graficzną lub dodatkową kość pamięci RAM, a także wymienić procesor na nowy – oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba!
Zasilacz
Zasilacz nie wpływa na wydajność komputera, ale jeśli wybierzemy tani moduł zasilający bez certyfikatu 80Plus (najlepiej w wersji co najmniej złotej), to ryzykujemy spaleniem komputera. Dobry zasilacz ma zabezpieczenia przed przepięciem i innymi problemami, co ogranicza ryzyko awarii podzespołów. Warto zostawić w rezerwie duży zapas mocy na przyszłość, by móc wyposażyć peceta w dodatkowe podzespoły bez konieczności wymiany zasilacza na moduł o większej mocy.