Higienistka stomatologiczna profesjonalnie dba o jamę ustną i zęby: usuwa płytkę nazębną i kamień nazębny, wzmacnia szkliwo zapobiegając próchnicy, zapalenia jamy ustnej, zapalenia miazgi i innym chorobom zębów i dziąseł. Zawód jest odpowiedni dla osób zainteresowanych chemią i biologią.
Kim jest higienistka stomatologiczna
Higienistka dentystyczna to higienistka jamy ustnej, która uczy właściwej higieny jamy ustnej, przeprowadza oceny pacjentów, badania jamy ustnej i czyszczenie zębów. Ponadto higienistka stomatologiczna pracuje pod nadzorem licencjonowanego lekarza dentysty w przychodni dentystycznej, szpitalu, domach opieki i innych placówkach służby zdrowia.
Ponadto higienistka stomatologiczna jest lekarzem zapobiegawczym jamy ustnej. Wyszukuje oznaki choroby jamy ustnej, a następnie informuje pacjentów, jak dbać o zęby, aby być szczęśliwym.
Badacze higienistki dentystycznej:
Higienistka dentystyczna prowadzi badania i interpretuje wyniki, aby lepiej zrozumieć powszechne stany i choroby zębów. Aby pracować jako higienistka stomatologiczna zajmującym się badaniami, musisz ukończyć studia magisterskie.
Nauczyciel higienistki stomatologicznej:
Jeśli wolisz uczyć, z dyplomem z higieny jamy ustnej, możesz zostać nauczycielem higieny jamy ustnej. Tutaj możesz kształcić i kształcić nowych higienistów stomatologicznych. Z tytułem licencjata możesz uczyć na lokalnym poziomie uniwersyteckim.
Rzecznik zdrowia publicznego:
Czy jesteś altruistą? Praca jako rzecznik zdrowia publicznego, jeśli masz doświadczenie w higienie jamy ustnej, może naprawdę sprawić, że Twoja kariera będzie satysfakcjonująca. Tutaj głównym celem będzie propagowanie i edukowanie społeczeństwa w zakresie dobrych praktyk higieny jamy ustnej. Możesz pracować w dużej społeczności lub szkole.
Higienistka stomatologiczna dziecięca:
Wreszcie możesz pracować jako higienistka stomatologiczna dla dzieci. Jeśli kochasz dzieci i lubisz przebywać z nimi, będziesz się dobrze bawić jako higienistka stomatologiczna dziecięca. Tutaj będziesz pracować z dziećmi i młodzieżą ucząc ich prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.
Popyt na zawód
Obecnie zawód higienistki stomatologicznej jest uważany za bardzo poszukiwany na rynku pracy. Wiele firm i wiele przedsiębiorstw potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie, ponieważ branża prężnie się rozwija, a specjaliści wciąż się kształcą.
Oferty pracy dla higienistki stomatologicznej, takich jak opisane powyżej specjalności, można znaleźć w serwisie takim jak Jooble.
Higienistka stomatologiczna zarabia średnio 47 600 zł rocznie.
Miejsca pracy
Stanowisko higienistki przewidziane jest w poradniach stomatologicznych i wielospecjalistycznych, poradniach prenatalnych, placówkach ogólnokształcących i przedszkolnych, ośrodkach leczniczo-profilaktycznych, sanatoriach i instytutach badawczych.
Kariera
Z pewnością dziedzina higieny jamy ustnej oferuje najlepsze możliwości kariery. Podnosząc swoje wykształcenie i zdobywając więcej umiejętności i certyfikatów, istnieją możliwości rozwoju.
Oprócz pracy w szpitalach, klinikach, instytucjach edukacyjnych, a nawet agencjach rządowych, higienistka dentystyczna z tytułem licencjata lub magistra mają dodatkowe możliwości kariery.
Na przykład mogą uczyć studentów opieki dentystycznej i higieny jamy ustnej na uniwersytetach i szkołach wyższych. W niektórych przypadkach mogą również prowadzić gabinety dentystyczne i szpitale, a także programy zdrowia publicznego i zdrowia publicznego.
Co robi higienistka stomatologiczna w miejscu pracy?
- Przeprowadza wstępną konsultację i badanie jamy ustnej;
- Dobiera produkty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej przy drobnych problemach stomatologicznych;
- Przeprowadza procedury higieniczne;
- Nauczanie pacjentów pielęgnacji aparatów ortodontycznych i innych urządzeń;
- Konsultacje ze stomatologami, technikami dentystycznymi i ortodontami;
- Prowadzi dokumentację pracy.
Dla kogo jest zawód?
Zawód higienistki stomatologicznej należy do gałęzi medycyny stomatologicznej. Lekarz tej specjalności najczęściej nie wykonuje samodzielnie żadnych czynności chirurgicznych ani terapeutycznych, lecz prowadzi prace konsultacyjne w zakresie profilaktyki chorób i rehabilitacji pacjentów po operacjach.
Zawód jest odpowiedni dla osób, które:
- Zainteresowany medycyną;
- Jest miły dla ludzi;
- Bezkonfliktowy, towarzyski, odporny na stres.
Edukacja
Higienistki dentystyczne w Australii muszą być absolwentami programu higieny jamy ustnej z dyplomem Advanced Diploma (TAFE) lub Associate's Degree lub innym wspólnym, zwykle posiadającym tytuł licencjata z akredytowanej szkoły higieny jamy ustnej Australian Dental Council (ADC).
Higienistki dentystyczne w Kanadzie muszą mieć program dyplomowy, którego ukończenie może zająć od 19 miesięcy do 3 lat. Wszyscy studenci studiujący higienę jamy ustnej są zobowiązani do zdania egzaminu NDHCB (NDHCB) po ukończeniu studiów. Egzamin ten odbywa się trzy razy w roku: w styczniu, maju i wrześniu. Trzy uniwersytety w Kanadzie oferują tytuł Bachelor of Science in Dental Hygiene: Dalhousie University, University of Alberta, University of British Columbia.
W Polsce do wykonywania czynności higienistki konieczne jest posiadanie wykształcenia średniego zawodowego w specjalności „Stomatologia zachowawcza” oraz certyfikatu specjalisty w specjalności „Stomatologia zachowawcza” bez wymagań dotyczących doświadczenia.
W dzisiejszych czasach ludzie starają się dbać o dobry stan swoich zębów, który gwarantuje piękny uśmiech. Dlatego do dentysty ustawiają się długie kolejki. Prywatne gabinety stomatologiczne wyrastają jak grzyby po deszczu, oferując usługi, także z zakresu poprawy estetyki uzębienia. Wszystkie te miejsca wymagają profesjonalnego i wykwalifikowanego personelu medycznego i pomocniczego, np. higienistki stomatologicznej. Pomaga w leczeniu i przygotowuje stanowisko pracy lekarza. Jest również przygotowany do samodzielnego prowadzenia leczenia profilaktycznego – pod nadzorem i na polecenie lekarza stomatologa.