W treści pisma Naczelnej Rady Lekarskiej czytamy:
"Biorąc pod uwagę doniesienia medialne dotyczące braku odpowiedniego przygotowania Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim, w tym z brakiem zapewnienia przez tę uczelnię wykwalifikowanej kadry akademickiej, zwracam się z uprzejmą prośbą o pilne objęcie nadzorem działań uczelni, związanych przede wszystkim z organizacją zaplecza dydaktycznego" - pisze Łukasz Jankowski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
"Jednocześnie samorząd lekarski stanowczo sprzeciwia się obniżaniu jakości kształcenia przyszłych lekarzy, poprzez dopuszczanie do prowadzenia kształcenia na kierunku lekarskim uczelni posiadających negatywną opinię Państwowej Komisji Akredytacyjnej lub – jak w przypadku uczelni w Elblągu – co do przygotowania, których pojawiają się wątpliwości" - czytamy dalej w piśmie Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
Stanowisko Ministerstwa Edukacji:
"W dniu 14 września 2022 r. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek udzielił odpowiedzi na pismo Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej - Łukasza Jankowskiego w sprawie Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych W Elblągu (AMiSNS). W piśmie Pan Minister wyjaśnił wszelkie wątpliwości dotyczące udzielonego pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim w AMiSNS Jednocześnie należy podkreślić, że zgodnie z art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w przypadku wniosku o kierunek lekarski, Minister Edukacji i Nauki, wydaje pozwolenie po uprzednim spełnieniu przez uczelnię wymagań wynikających z obowiązujących przepisów oraz po zasięgnięciu opinii: Polskiej Komisji Akredytacyjnej (w sprawie spełnienia warunków prowadzenia studiów na określonym kierunku, poziomie i profilu oraz związku studiów ze strategią uczelni) oraz Ministra Zdrowia" - przekazała nam Adrianna Całus, Rzecznik prasowy MEiN.
Przypomnijmy, że do listu Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej odniosła się Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu:
"Odpowiadając na pytanie dotyczące pisma Pana Łukasza Jankowskiego — Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej do Pana Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki, pragnę stwierdzić, że nie są nam znane doniesienia medialne dotyczące braku odpowiedzialnego przygotowania Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu (dalej ,.AMiSNS) do kształcenia na nowo utworzonym kierunku lekarskim. Podejmowane przez uczelnie zabiegi, mające na celu rozeznanie się w ramach potencjalnie dostępnych zasobów' kadrowych - gdyż zapewne to stanowiło inspirację do zredagowania wspomnianego wyżej pisma podyktowane są koniecznością realizacji działań organizacyjnych o charakterze systemowym i związanych z rozpoczęciem długofalowego kształcenia na nowo utworzonym kierunku.
Pragniemy jednoznacznie stwierdzić, że AMiSNS jest właściwie przygotowana do kształcenia przyszłych lekarzy zarówno w zakresie bazy, jak i przede wszystkim w odniesieniu do kadry akademickiej. Zostało to potwierdzone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia oraz Polską Komisję Akredytacyjną, które pozytywnie oceniły wniosek AMiSNS o kształcenie na kierunku lekarskim o profilu ogolnoakademickim. Zaznaczyć należy, że wymienione organy nie wniosły przy tym jakichkolwiek zastrzeżeń co do jakości kadry dydaktycznej. Pragniemy przypomnieć, że wniosek uczelni musiał zawierać bardzo szczegółowe informacje odnośnie każdego nauczyciela akademickiego planowanego do prowadzenia zajęć na wnioskowanym kierunku, a w szczególności jego doświadczenia zawodowego, akademickiego i prowadzonych badan naukowych z danej dziedziny. Stan ten jest potwierdzony załączonymi kopiami dokumentów wraz z oświadczeniami kadry akademickiej, dotyczącymi możliwości prowadzenia zajęć w AMiSNS.
Z żalem przyjmujemy fakt, że Naczelna Rada Lekarska, posiadając jakiekolwiek wątpliwości w tej sprawie, nie zasięgnęła szczegółowych informacji lub wyjaśnień naszej uczelni, czy też organach wydających nam opinię dotyczącą kształcenia na kierunku lekarskim, zarówno w czasie procedowania decyzji, jak też u chwili obecnej.
Pragniemy także podkreślić, że jakość kształcenia na wspomnianym kierunku jest priorytetem w naszej uczelni. W tym celu została zmieniona struktura organizacyjna uczelni powołano Wydział Lekarski oraz prorektorów zarówno ds. kształcenia medycznego jak i nauki. Nowe organy rozpoczęły aktywnie długofalowy proces budowania potencjału nauczycieli akademickich, szukając między innymi młodych osób z regionu, którzy realizując własny rozwój naukowy mogą przyszłościowo wspierać i uzupełniać kadry dotychczasowych nauczycieli akademickich z dużym doświadczeniem dydaktycznym i naukowym. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości stanowić mogą oni bazę w zakresie potencjału naukowego, uprawniającą do aplikowania uczeni o uzyskanie przez nią kategorii naukowej B+. co wzmocni możliwości rozwojowe jednostki.
Na końcu warto wskazać, że zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.), w tym art. 426 i art. 433 wskazanego aktu prawnego, uczelnia podlega stałemu nadzorowi właściwego ministra, a zatem prośba o pilne objęcie nadzorem działań uczelni nie ma uzasadnienia.
Pismo zostało podpisane przez dr. hab. n. med. Beatę Januszko -Giergielewicz, Prorektor ds kształcenia medycznego oraz dr. n. med. Jacka Perlińskiego, Dziekana Wydziału Lekarskiego.
Łukasz Nosarzewski
Napisz komentarz
Komentarze