Duże nasłonecznienie i wietrzna pogoda zwiększają intensywność parowania solanki. Powoduje to tworzenie się w bezpośrednim sąsiedztwie tężni aerozolu bogatego w całą gamę cennych mikroelementów takich jak jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo czy sód.
Mikroklimat, jaki dzięki tężni wytwarza się w patio, jest zbliżony do klimatu panującego nad morzem w sztormowe dni. Oznacza to, że oddychanie zaledwie przez godzinę powietrzem nasyconym solankowym aerozolem równa się dawce jodu przyjętej w ciągu trzech dni plażowania. Jod odpowiada m.in. za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, powoduje też rozrzedzenie śluzu, co szczególnie docenią osoby zmagające się z chorobami górnych dróg oddechowych. Na ich problemy skutecznie zadziała również brom, który rozszerza oskrzela. Z kolei wapń zawarty w aerozolu solanki posiada właściwości antyalergiczne.
"Mamy nadzieję, że wypoczynek na ławeczkach w pobliżu tężni, wśród drzew i krzewów iglastych, wpłynie pozytywnie na proces powrotu naszych pacjentów do zdrowia i - szczególnie latem – stanie się ulubionym sposobem ich relaksu"- zaprasza Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.
Napisz komentarz
Komentarze