Elbląski browar jest dziś jednym z czołowych browarów w Polsce. Nowoczesność, dbałość o środowisko i społeczności łączy się tu z pasją ludzi i niezwykłą tradycją elbląskiego browarnictwa sięgającą aż XIV wieku. Jednak za początek produkcji piwa na dużą skalę w mieście uznaje się rok 1872, kiedy to Towarzystwo Akcyjne Browar Elbląski zbudowało Browar Angielski Zdrój, będący przodkiem obecnego zakładu. Przy nazwie tej browar pozostał aż do 1945 r.
W czasie II wojny światowej browar został częściowo zniszczony. Po odbudowie, już 6 lutego 1946 roku uwarzona została pierwsza warka - piwo o nazwie Eksport Bałtycki. W latach 50-tych browar zmodernizowano. Odbudowano słodownię, a drewniane wyposażenie fermentowni wymieniono na metalowe tanki. Następnie, w latach 70-tych XX wieku, zakład rozbudowano o nową warzelnię, fermentownię, leżakownię i stację propagacji drożdży. W latach 90-tych browar został sprywatyzowany i przeszedł gruntowną modernizację dokonaną przez nowego właściciela - Elbrewery Company Limited (głównym udziałowcem było australijskie Brewpole Pty Ltd.). To właśnie wtedy miała miejsce premiera piwa EB, które, po latach przerwy w okresie zmian na rynku piwa, powróciło ponownie w 2015 i do dziś ma wiernych fanów.
Od 1999 roku Browar w Elblągu wchodzi w skład Grupy Żywiec, powiązanej z Grupą HEINEKEN. Do dnia dzisiejszego zrealizowano tam wiele inwestycji, dzięki którym browar należy obecnie do najnowocześniejszych w Europie. Może szczycić się nie tylko najwyższą jakością piwa, potwierdzoną zdobyciem w 2010 roku Brązowej Nagrody Total Productive Management, ale także najwyższymi standardami w zakresie ochrony środowiska. Browar jest dziś w światowej czołówce w Grupie HEINEKEN pod względem oszczędzania wody (2.5l na litr piwa).
Jedną z największych w ostatnich latach inwestycji była wymiana linii rozlewniczej. W efekcie browar może odpowiadać dziś na szybko zmieniające się oczekiwania konsumentów i produkować większą ilość różnych marek piw, w wielu różnych opakowaniach. W 2022 roku Browar w Elblągu dołączył do elitarnego grona browarów, które poza ojczyzną marki Holandią, mogą warzyć piwo Heineken.
Najważniejszą marką elbląskiego browaru pozostaje jednak piwo Specjal. To kultowa marka północnej Polski i piwo, które prawdziwie dba o rozwój regionu. W większości powstaje z jęczmienia uprawianego w zrównoważony sposób. Słód pochodzi ze słodowni w Gdańsku oraz Bydgoszczy, etykiety z lokalnej drukarni w Elblągu, a większość puszek powstaje w Bydgoszczy. 10 lat temu dzięki inicjatywie Browaru w Elblągu udało się przywrócić blask, znajdującemu się w na Wyspie Spichrzów, budynkowi Starej Giełdy. Teraz obiekt jest dostępny dla wszystkich chętnych, a wewnątrz znajduje się jedyny w swoim rodzaju Specjal Pub.
Browar zawdzięcza swoje dotychczasowe sukcesy pełnym pasji, zaangażowanym pracownikom. Jego historię współtworzyły całe pokolenia piwowarów, technologów, operatorów, pracowników logistyki czy administracji. Podczas uroczystych obchodów jubileuszu dwunastu z nich otrzymało prestiżowe wyróżnienia za swoje długoletnie zasługi. Pracownik z najdłuższym stażem poświęcił browarowi prawie 40 lat pracy.
Elbląski browar od lat jest sponsorem wielu regionalnych wydarzeń takich jak Dni Elbląga czy Dni Grunwaldu, a także wsparciem dla lokalnej społeczności. W czasie pandemii COVID-19 wspierał elbląskich medyków finansowo (umożliwiając zakup sprzętu medycznego) i rzeczowo, wykupując im np. obiady w elbląskich restauracjach.
Browar był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za wysoką jakość, bezpieczeństwo pracy oraz zaangażowanie na rzecz miasta. Wśród wielu wyróżnień warto wymienić m.in.: nagrodę dla najlepszego browaru Heinekena w Europie Środkowo-Wschodniej, Brązową Nagrodę TPM (Total Productive Management), najwyższe wyróżnienie TPM w Grupie HEINEKEN, Złotą Kartę Lidera Bezpiecznej Pracy, przyznawaną przez Centralny Instytut Ochrony Pracy, laur ogólnopolskiego konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.
Napisz komentarz
Komentarze