Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Stoi w Elblągu, a będzie jeszcze więcej w całej Polsce

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad idzie za ciosem i stawia jeszcze więcej tablic, których do tej pory przy trasach nie było. Co oznacza wielka, czarna dłoń?

W Elblągu co jakiś czas policja odnotowuje zgłoszenia o pojazdach jadących pod prąd, co robić, gdy taka sytuacja przytafi się nam?

- W takim przypadku jeżeli zdarzyło nam się już wjechać gdzieś pod prąd a w szczególności na drogę szybkiego ruchu należy ustawić się na lewym skraju pasa i wezwać policję, która pomoże bezpiecznie zawrócić – mówi podkom. Wiktor Kaczmarek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu.  – W tym celu dzwonimy na alarmowy numer 112.

Podobnych przypadków, kiedy auta po drogach ekspresowych i autostradach, jest znacznie więcej. Co jakiś czas informuje o nich policja czy zarządzająca trasami krajowymi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Dlatego jeszcze latem ubiegłego roku w kilku miejscach w Polsce stanęły duże znaki. To żółte tablice z napisem „Stop zły kierunek” i symbolem czarnej dłoni. Na niej jest dobrze znany „zakaz wjazdu”. To był pilotaż prowadzony w siedmiu lokalizacjach przy autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej. „Do tego również na łącznicy węzła Głogów Południe na drodze ekspresowej S3 oraz w dwóch punktach na węźle Świlcza na S19” – przypomina GDDKiA, która właśnie zdecydowała, że znaków będzie teraz 111 tablic.

Staną w obrębie węzłów drogowych jak i Miejsc Obsługi Podróżnych. „Tablice ustawimy między innymi na autostradowych węzłach Łódź Górna i Piątek na A1 oraz Stryków i Zgierz na A2” – dodają drogowcy i wyliczają jeszcze MOP-y:

  • S1 - Bielsko-Biała Lipnik, Żywiec Soła i Zwardoń, 
  • S2 - Patriotów w Warszawie, 
  • S3 - Myślibórz, Gryfino, Pyrzyce, Skwierzyna i Gorzów Wielkopolski Południe, 
  • S5 - Czerniejewo, 
  • S6 - Gdynia Chylonia, Gdańsk Osowa i Kowale, 
  • S7 - Barcza, Kielce Południe, Jaworznia, Skarżysko Północ i Powierz oraz na MOP-ach Ostróda, Grabin, Olsztynek, Lutek i Pawliki, 
  • S8 - Sieradz Południe, Jakubów, Tomaszów Mazowiecki Południe, Studzianki, Paszków, Wypędy, Mszczonów Północ, Zambrów Zachód i Kołaki, 
  • S10 - Wałcz Północ, Wałcz Zachód i Witankowo, 
  • S11 - Kórnik Północ, Kórnik Południe, Gądki, Koninko, rondo Strugi i Szczecinek Śródmieście, 
  • S12 - MOP-y Markuszów, Piaski Zachód, 
  • S17 - MOP Niwa Babicka i Sarny, 
  • S19 - Kock Południe i Kock Północ, 
  • S52 - Jasienica, Bielsko-Biała Wapienica, Bielsko-Biała Francuska 
  • S74 - Kielce Zachód. 

Montaż tablic ma się rozpocząć już w marcu i nie jest wykluczone, że znaków będzie jeszcze więcej.

„Jeżeli zobaczymy tablicę Stop Zły kierunek, będzie oznaczało, że jedziemy pod prąd. Jeżeli mamy jeszcze możliwość wyboru - wjedźmy w prawidłową łącznicę lub skręćmy w kierunku wyjazdu z MOP” – radzi GDDKiA.

Co jednak w sytuacji, gdy już nie można nigdzie zjechać? Wtedy trzeba się zatrzymać w bezpiecznym miejscu (pas awaryjny) i włączyć światła awaryjne. „Następnie z zachowaniem szczególnej ostrożności opuścić pojazd i jeśli to możliwe schronić się za barierą ochronną. Kolejną czynnością powinno być powiadomienie służby drogowej lub Policji, które pomogą kierowcy wydostać się z „pułapki”. Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie próbować samodzielnie zawracać” – uczulają drogowcy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama