Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama https://www.cmentarz.elblag.pl/

Fałszywe wezwania służb poprzez samochodowy system alarmowy

Z nietypowymi sytuacjami musiały zmierzyć się służby z Elbląga. W ostatnim czasie do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wpłynęły zgłoszenia o wypadkach drogowych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że informacje wysłały auta, które miały uczestniczyć w zdarzeniu. Wszystkie były bezpodstawne, gdyż właściciele przez nieuwagę, bądź z ciekawości naciskali przycisk SOS w swoich samochodach. Policjanci ostrzegają przed nieuzasadnionymi wezwaniami służb.

 

Zgłoszenia miały miejsce w Pasłęku oraz w niewielkiej miejscowości Dworki na terenie gminy Gronowo Elbląskie. Samochody wysłały sygnały SOS. Na miejsce przyjechały służby, które nie potwierdziły zdarzeń. Policjanci wyjaśniają obydwie sytuacje i apelują o rozsądne korzystanie z systemów alarmowych.

System e-call to przycisk SOS, zamontowany w samochodzie, połączony z nadajnikiem GSM, odbiornikiem GPS oraz czujnikami samochodu. Podczas normalnej jazdy pozostaje on w uśpieniu - aktywuje się dopiero w momencie zderzenia i automatycznie wysyła dane z pojazdu do operatora numeru alarmowego 112. To m.in. dane lokalizacyjne GPS, godzinie zderzenia, kierunku jazdy czy rodzaju paliwa, które zasila pojazd. Można także wysłać zgłoszenie wypadku ręcznie - poprzez naciśnięcie przycisku SOS. Czasami jest dodatkowo zabezpieczony przed przypadkowym wciśnięciem np. klapką, często jednak można go wcisnąć tak jak każdy inny przełącznik - tu każdy producent samochodu stosuje własne rozwiązanie. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, w system muszą być wyposażone samochody wszystkie auta osobowe oraz dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, wyprodukowane po 1 kwietnia 2018 roku. System ma skrócić czas powiadomienia służb ratunkowych o wypadku i - co za tym idzie - szybsze dotarcie pomocy na miejsce zdarzenia.

Osoby, które w sposób nieprzemyślany wzywają Policję popełniają wykroczenie z art. Art. 66 § 1 KW - Kto ze złośliwości lub swawoli, chcąc wywołać niepotrzebną czynność fałszywym alarmem, informacją lub innym sposobem, wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo inny organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 złotych.

Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP Elbląg

 

 

NIE ZAPISAŁEŚ SIĘ JESZCZE DO NEWSLETTERA EXPRESS ELBLĄG?
CZEKAJĄ TAM NA CIEBIE INNE HISTORYCZNE CIEKAWOSTKI, RETRO TV I WIELE WIĘCEJ...

https://bit.ly/2ZMC5cv

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama