Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

4 lipca 1557 roku w zamian za wsparcie finansowe miasta Elbląg, Gdańsk i Toruń otrzymały od króla Zygmunta Augusta przywilej rozdawania komunii pod dwiema postaciami. Faktycznie była to zgoda na reformację

Czy wiesz, że 4 lipca 1557 roku w zamian za wsparcie finansowe miasta Elbląg, Gdańsk i Toruń otrzymały od króla Zygmunta Augusta przywilej rozdawania komunii pod dwiema postaciami. Faktycznie była to zgoda na reformację?

Reformacja do Elbląga dotarła dość szybko, bo już w roku 1525. W tym czasie Rada Miejska zakazała dominikanom głoszenia kazań w kościele Najświętszej Marii Panny. Wybuchły zamieszki, a po ich stłumieniu wobec sympatyków nowej religii zastosowano ostre represje. Nie zniechęciło to jednak elblążan, zwłaszcza że znajdowali wsparcie wśród nauczycieli gimnazjum. Luteranizm w Elblągu trafiał na podatny grunt. W roku 1542 rada przejęła od dominikanów kościół Najświętszej Marii Panny, a w 1552 r. wystąpiła do króla o zgodę na głoszenie w mieście „czystego słowa bożego”. Zygmunt August odmówił, ale już 5 lat później, skłoniony hojnością mieszczan, poszedł na ustępstwa.

 

INTERESUJĄ CIĘ CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE O NASZYM MIEŚCIE?
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O KALENDARIUM ELBLĄGA.
https://bit.ly/2ZMC5cv

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama