Zwiększenie objętości raportu wynika z faktu, iż po raz pierwszy został on opublikowany w formacie zapewniającym dostępność cyfrową, w szczególności dla osób korzystających z technologii wspomagających, zgodnie z wymaganiami ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz z zasadami WCAG 2.1.
Dokument w sposób rzetelny i kompleksowy przedstawia sytuację naszego miasta i pracę samorządu w minionym roku, uwzględniając wszystkie ważne dziedziny życia gospodarczego i społecznego. Raport zawiera również, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, informację o działalności Prezydenta Miasta, jako organu wykonawczego naszego samorządu w oparciu o realizację przyjętych przez Radę Miejską w Elblągu dziesięciu strategii, trzech polityk, dwudziestu trzech programów oraz dwustu czterdziestu siedmiu uchwał.
– Do najważniejszych inwestycji minionego roku bez wątpienia zaliczyć należy zakończenie budowy kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej. Park Wodny Dolinka stał się hitem ubiegłego lata. Rozpoczęliśmy także kolejny etap zmian w komunikacji miejskiej. Ruszyły prace związane z modernizacją torowisk oraz podpisana została umowa na zakup dziesięciu nowoczesnych, klimatyzowanych tramwajów. Koniec 2025 roku przyniósł również dobre informacje związane z dalszym rozwojem elbląskiego portu. Komisja Europejska dała zielone światło na wykorzystanie funduszy unijnych na inwestycje portowe i okołoportowe. Ich wartość wyniesie ok. 200 mln złotych. To efekt bardzo dobrej współpracy z Parlamentem Europejskim, Rządem, władzami województwa, czy samorządowcami z regionu. Dzięki niej Elbląg stał się również ważnym ośrodkiem subregionalnym, czego dowodem jest powstanie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zalewu Wiślanego
– podkreśla prezydent Michał Missan w słowie wstępnym dokumentu.
– W minionym roku nie brakowało również trudnych sytuacji, z których wyciągaliśmy wnioski na przyszłość. Sytuacja geopolityczna, pożary infrastruktury miejskiej, czy realne zagrożenia powodziowe spowodowały, że wiele działań i środków finansowych skierowanych było na wzmocnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa Elblążanek i Elblążan.Nasz samorząd został jednym z liderów w województwie pod względem wykorzystania środków z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej. Na ten cel wydatkowaliśmy ponad 9 mln złotych. Działania te będą kontynuowane w tym roku.
Ubiegły rok to również wiele nowych inicjatyw kulturalnych, sportowych, czy promocyjnych.
– Jak wielokrotnie podkreślam praca w samorządzie to gra zespołowa. Przedstawione w raporcie działania są efektem ciężkiej pracy całej sfery samorządowej – radnych, urzędników
i pracowników jednostek podległych. Za tę pracę i zaangażowanie wszystkim serdecznie dziękuję
– zaznacza prezydent.
Raport dostępny jest na stronie: https://bip.elblag.eu/artykul/83/10079/raport-o-stanie-miasta-za-rok-2025
Zachęcamy do lektury!

Napisz komentarz
Komentarze