Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Zmiany w policyjnych kontrolach drogowych już od jutra

W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.
Reklama
Zmiany w policyjnych kontrolach drogowych już od jutra

Autor: fot. KMP Elbląg

 

Reklama

Według nowych przepisów: „dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego". Oznacza to, że kontrole drogowe będą mogły być przeprowadzane niemalże w dowolnym miejscu, nawet jeśli funkcjonariusze złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów. (Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach. Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym).

Kontrola drogowa może zakończyć się mandatem, jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń. W przypadku kiedy funkcjonariusz poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu, a kierowca nie wykona któregokolwiek z tych poleceń, zostanie ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. Ten przepis obowiązuje już od wielu lat, nie jest to nowość.

Rozporządzenie rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej.

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy — tak przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.


Przepisy wchodzące w życie od 1 stycznia 2020 roku

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej interwencji (Wyjątek będą stanowiły akcje typu trzeźwy poranek. W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować stan licznika).

KGP


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zwykły obywatel 06.11.2019 14:16
Kolejne przywileje policjantów ( dla tych nieuczciwych),aby cię up...ć.Teraz będzie tak, że jak coś powiesz,co mu nie będzie się podobało to wlepi ci mandat i nic nie zrobisz.Jedyne teraz co pozostaje to każdą kontrolę nagrywać samemu.W Elblągu raczej nie brakuje policjant takich jak wyżej napisałem.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Jurek 12@Treść komentarza: Pomógł bym ale kiedy chciałem 2 pieski do ogrodu to dziwnie Pani zapytała ile będą siedzieć w kojcu bo długo nie mogą,ja na to że max 8 godz to dla niej za długo, zadałem pytanie,że jak w schronisku siedzą cały dzień i nie przeszkadza to zamilkła.Nie rozumiem tego podejścia naprawdę,a otrzymałem z PasłękaData dodania komentarza: 21.06.2025, 17:33Źródło komentarza: Stare boksy do remontu. Zwierzęta ze schroniska liczą na Ciebie!Autor komentarza: TrusoTreść komentarza: Podnoszenie ciężaru pod kątem rozwartym,barak zabezpieczeń i być może za duży ciężar do max udźwigu.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 17:11Źródło komentarza: Podnośnik oderwał się od ziemi i przechylił się na budynekAutor komentarza: ElblągBiedaForeverTreść komentarza: Fajnie że z największego odkrytego basenu w europie zrobili betonowy brodzik bo po co nam jakieś atrakcje turystyczne jeszcze miasto za bogate będzieData dodania komentarza: 21.06.2025, 09:22Źródło komentarza: Nowy basen prawie gotowy. Zobacz jak wygląda [FOTO]Autor komentarza: batyrTreść komentarza: Nie masz pojęcia to nie pisz bzdur, odnoszę wrażenie, że jesteś zielony w tym temacie ... Czy w zielonej budce masz gofry bąbelkowe np. z lodami ? Anielska Chata jedyna w E-gu takie robi od kilku lat.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 00:00Źródło komentarza: Express Elbląg pyta: która lodziarnia króluje tego lata?Autor komentarza: @#$Treść komentarza: Tu jest zajerzasta Cenzura , jak za Urbana szczura.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 18:15Źródło komentarza: Zielone światło dla nowoczesnej komunikacji w ElbląguAutor komentarza: ZosiaTreść komentarza: Podobają mi się zielone skrzyżowania, pełne krzewów, drzew, braku widoczności i mądrych urzędników.Data dodania komentarza: 20.06.2025, 16:55Źródło komentarza: Zielony Budżet 2025 rozstrzygnięty! Te 7 projektów zmieni Elbląg na bardziej zielony
Reklama