Densytometria jest badaniem rentgenowskim przeznaczonym do oceny gęstości mineralnej kości. Jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Dzięki temu badaniu, lekarz może ocenić ryzyko złamań kości, a w niektórych przypadkach rozstrzyga czy należy rozpocząć leczenie osteoporozy. Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym.
Za pomocą densytometru wykonywane są m.in.: pomiary gęstości kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, pomiary i analiza kompresji kręgów, skan kręgosłupa w pozycji bocznej czy analiza i pomiar gęstości kości w przedramieniu w pozycji leżącej oraz siedzącej, pomiary i analiza gęstości kości w biodrach.
Zadanie zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga, w ramach budżetu obywatelskiego. Za doposażeniem szpitala w densytometr o wartości ponad 400 tys. zł opowiedziało się 499 osób.
Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest:
- podejrzenie niskiej gęstości kości
- ukończenie 65 roku życia
- powtarzające się złamania kości
- obciążenie licznymi czynnikami ryzyka osteoporozy
- niska masa ciała
- monitorowanie efektów leczenia osteopenii i osteoporozy
- otyłość i zaburzenia masy mięśniowej
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania densytometrem jest ciąża.
Szpital wykonuje badania: kręgosłupa lędźwiowego, nasady bliższej kości udowej z oceną 10- letniego ryzyka wystąpienia złamania dokonywaną metodą FRAX u osób od 40 roku życia, także badanie przedramienia i całego ciała z oceną tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz składu procentowego ciała.
Przygotowanie pacjenta do badania polega na usunięciu elementów metalowych z okolicy badanej. Pacjent nie musi być na czczo. 24 godziny przed planowanym badaniem pacjent nie powinien przyjmować suplementów zawierających wapń. Inne leki należy przyjąć o stałej porze, chyba, że lekarz kierujący zaleci inaczej.
Napisz komentarz
Komentarze