Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W elbląskim szpitalu ruszyła Pracownia Densytometrii

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu funkcjonowanie rozpoczęła Pracownia Densytometrii z nowym urządzeniem służącym do diagnostyki i monitorowania zmian m.in. w osteoporozie.
Reklama
  • Źródło: WSZ w Elblągu
W elbląskim szpitalu ruszyła Pracownia Densytometrii

Źródło: WSZ w Elblągu

Densytometria jest badaniem rentgenowskim przeznaczonym do oceny gęstości mineralnej kości. Jest jednym z podstawowych badań wykorzystywanych w diagnostyce osteoporozy. Dzięki temu badaniu, lekarz może ocenić ryzyko złamań kości, a w niektórych przypadkach rozstrzyga czy należy rozpocząć leczenie osteoporozy. Densytometria jest badaniem nieinwazyjnym i niebolesnym.

Reklama

Za pomocą densytometru wykonywane są m.in.: pomiary gęstości kości w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, pomiary i analiza kompresji kręgów, skan kręgosłupa w pozycji bocznej czy analiza i pomiar gęstości kości w przedramieniu w pozycji leżącej oraz siedzącej, pomiary i analiza gęstości kości w biodrach.

Zadanie zrealizowano przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląga, w ramach budżetu obywatelskiego. Za doposażeniem szpitala w densytometr o wartości ponad 400 tys. zł opowiedziało się 499 osób.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest:

  • podejrzenie niskiej gęstości kości
  • ukończenie 65 roku życia
  • powtarzające się złamania kości
  • obciążenie licznymi czynnikami ryzyka osteoporozy
  • niska masa ciała
  • monitorowanie efektów leczenia osteopenii i osteoporozy
  • otyłość i zaburzenia masy mięśniowej

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonywania badania densytometrem jest ciąża.

Szpital wykonuje badania: kręgosłupa lędźwiowego, nasady bliższej kości udowej z oceną 10- letniego ryzyka wystąpienia złamania dokonywaną metodą FRAX u osób od 40 roku życia, także badanie przedramienia i całego ciała z oceną tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz składu procentowego ciała.

Przygotowanie pacjenta do badania polega na usunięciu elementów metalowych z okolicy badanej. Pacjent nie musi być na czczo. 24 godziny przed planowanym badaniem pacjent nie powinien przyjmować suplementów zawierających wapń. Inne leki należy przyjąć o stałej porze, chyba, że lekarz kierujący zaleci inaczej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlaTreść komentarza: Zla organizacja, my Mieszkancy starowki nie zgadzam sie na glodna muzyke I bandy huliganow. Bedziemy interweniowac. Chcemy spokojnie spac. Organizator wie ze tu sa dzieci I osoby chore? Nawet bedzie strach wyjsc z domu. Nie ma sluzby nikt z nich sie nie kreci. A jak zaczna huliganic. Ciekawe czy at nie rozwala jak ostatnio. Zbii mi lusterko. Rano wstalam ups a lusterko brak.Data dodania komentarza: 27.06.2025, 17:27Źródło komentarza: Dni Elbląga 2025 [PROGRAM]Autor komentarza: Kumasz to??Treść komentarza: Referat Geodezji i Katastru tam pracował zatrzymany urzedasData dodania komentarza: 27.06.2025, 15:36Źródło komentarza: Akcja CBŚP koło Elbląga. W działaniach opancerzony pojazdAutor komentarza: JegłownikTreść komentarza: Cała linia produkcyjna fiu fiuData dodania komentarza: 27.06.2025, 15:11Źródło komentarza: Akcja CBŚP koło Elbląga. W działaniach opancerzony pojazdAutor komentarza: cebesieTreść komentarza: Tym opancerzonym podobno się w bramę wjebaliData dodania komentarza: 27.06.2025, 15:09Źródło komentarza: Akcja CBŚP koło Elbląga. W działaniach opancerzony pojazdAutor komentarza: fifiTreść komentarza: Akcja na grubasieData dodania komentarza: 27.06.2025, 15:09Źródło komentarza: Akcja CBŚP koło Elbląga. W działaniach opancerzony pojazdAutor komentarza: Paweł SzopaTreść komentarza: O proszę czy powiedzą o tym inne media elbląskie? Czy powie o tym Polsat? Nie? SzkodaData dodania komentarza: 27.06.2025, 14:41Źródło komentarza: Akcja CBŚP koło Elbląga. W działaniach opancerzony pojazd
Reklama