Kłopoty z oczami ma coraz większy odsetek społeczeństwa. I nie chodzi tu jedynie o wady genetyczne, czy wrodzone. Nasz styl życia, częste korzystanie z urządzeń elektronicznych sprawiają, że wiele wad ma charakter nabyty. Idąc ulicą, łatwo można zauważyć, że okulary ma sporo dorosłych i dzieci.
Oprawki często są na tyle twarzowe, że nie raz okulary są ciekawym uzupełnieniem stroju. Jednak w większości przypadków raczej patrzy się na nie jako coś, co nosić trzeba, a z czym czasem są kłopoty. Ot, choćby przez wspomniane parowanie szkieł. Co można zrobić, by okulary i soczewki odłożyć raz na zawsze? W części przypadków wskazana jest laserowa korekcja wzroku.
Kto może z niej skorzystać?
Wydawałoby się, że laserowa korekcja wzroku jest odpowiedzią na potrzeby wszystkich osób noszących okulary. Niekoniecznie tak jest. Nie wszyscy rzeczywiście mogą z niej skorzystać. Przede wszystkim dostęp do tej metody mają jedynie osoby pełnoletnie. Nie jest to jedyny warunek. Osoba, która chce skorzystać z korekcji laserowej, musi mieć stabilną wadę. To znaczy, że jeśli wciąż się ona pogłębia, zabieg będzie niemożliwy.
Jeżeli natomiast chodzi o spektrum wad, jakie poddaje się korekcji, wymienić można nadwzroczność do +6D, krótkowzroczność sięgającą -8D i astygmatyzm do 5D. Są to najczęstsze wady wzroku, ale oprócz nich możliwe jest leczenie również innych, występujących rzadziej. Laserowa korekcja może być jedynym takim zabiegiem na całe życie, a wada nigdy nie wróci. Pod warunkiem, że wada poddana laserowemu leczeniu jest stabilna, a pacjent został zakwalifikowany do zabiegu przez lekarza. Jedynie to gwarantuje skuteczność i bezpieczeństwo.
Z czym wiąże się badanie kwalifikacyjne?
Nie można zapominać, że mamy do czynienia z ingerencją w bardzo wrażliwy narząd, jakim są oczy, więc należy postępować bardzo ostrożnie. Zanim lekarz potwierdzi, że pacjent może być podany korekcji laserowej, musi dokonać szczegółowych pomiarów, przeprowadzić wywiad, by wykluczyć obecność schorzeń mających wpływ na efektywność. Z pewnością nie wolno zatajać w trakcie wywiadu niczego, co mogłoby stanowić przeciwwskazanie. A do grupy czynników, przez które zabieg nie może być wykonany, wlicza się m.in. ciąża i karmienie piersią, choroby plamki żółtej, silna alergia, choroby autoimmunologiczne, czy skłonność do tworzenia się bliznowców.
Same badania okulistyczne kwalifikacyjne trwają najczęściej od 1,5 do 3 godzin. Lekarz bardzo dokładnie sprawdza oczy, eliminuje obecność innych schorzeń i weryfikuje stabilność wady. W tym czasie stosuje się krople rozszerzające źrenice, więc przez co najmniej kilka godzin nie można prowadzić samochodu.
Więcej o samym badaniu dowiesz się na stronie https://blikpol.pl/laserowa-korekcja-wzroku gdzie znajdziesz wszystkie przydatne informacje oraz będziesz mógł się umówić na wstępne badanie.