Szybki, czyli jaki? Parametry dobrego internetu
Jaka jest optymalna prędkość internetu? To zależy od tego, do czego jest on nam potrzebny. Przyjmuje się, że minimalna prędkość łącza internetowego powinna wynosić od 5 do 10 Mb/s. Umożliwi ona przeglądanie stron, sprawdzenie poczty czy korzystanie z komunikatorów i mediów społecznościowych. Jednak już w przypadku oglądania materiałów wideo, filmów w serwisach streamingowych czy grania sieciowego z opcją multiplayer, jest ona niewystarczająca. Chcąc cieszyć się wyższą jakością obrazu i dźwięku najlepiej korzystać z internetu o szybkości od 50 Mb/s do 100 Mb/s.
Na to, jaka prędkość internetu będzie optymalna, ma wpływ również liczba korzystających z niego użytkowników. Jeśli na przykład w tym samym czasie każdy z pięciu domowników oglądać będzie film w jakości HD na serwisie streamingowym, jakość transmisji może ulec pogorszeniu nawet przy szybkim internecie.
Jak sprawdzić szybkość internetu?
Chcąc sprawdzić szybkość swojego połączenia sieciowego, można skorzystać z tak zwanych „speed testów” dostępnych na wielu stronach internetowych. Pokazują one takie parametry łącza, jak prędkość przesyłu danych pobieranych (download) i wysyłanych (upload) wyrażonych w Mb/s, a także opóźnienie transmisji czy utraty pakietów.
Co zrobić, aby mieć szybki internet?
Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, co zrobić, aby internet był szybszy. Najlepszą opcją jest oczywiście wybór odpowiedniej oferty od dobrego operatora. Jednak nawet jeśli nie dysponuje się najszybszym łączem, niekiedy można poprawić jakość transmisji. Oto kilka czynności, jakie można wykonać, aby zwiększyć jakość swojego internetu:
- odpowiednia konfiguracja routera,
- umieszczenie urządzenia WiFi w centralnym miejscu w domu (blisko urządzeń bezprzewodowych wymagających podłączenia do internetu), na podwyższeniu, wokół niego powinno być jak najmniej przeszkód tłumiących sygnał,
- zastosowanie dodatkowej lub mocniejszej anteny wzmacniającej sygnał (nie wszystkie urządzenia mają taką możliwość) oraz jej odpowiednie nakierowanie,
- sprawdzić czy jest możliwość zwiększenia mocy sygnału bezprzewodowego (w ramach dopuszczonych norm),
- wybranie najmniej obleganego w danym miejscu kanału radiowego,
- w większych mieszkaniach zastosowanie dwóch/trzech urządzeń WiFi najlepiej połączonych ze sobą kablem (na rynku dostępnych jest wiele urządzeń wzmacniających sygnał bezprzewodowy WiFi tzw. repeatery, a ostatnio popularne są proste w konfiguracji urządzenia tworzące tzw. sieć bezprzewodową Mesh)
- w celu zwiększenia przepływności należy zastosować urządzenia pracujące na dwóch częstotliwościach 2.4GHz oraz 5GHz (należy pamiętać, że 5GHz to większe przepływności, ale mniejszy zasięg),
- wymiana karty sieciowej w komputerze na wspierającą aktualne standardy WiFi,
- optymalizacja pracy komputera (na przykład pozbycie się wirusów).
Podłączenie światłowodu – gwarancja szybkiego internetu
Najlepszą opcją umożliwiającą korzystanie z szybkiego łącza internetowego jest podłączenie światłowodu, czym zajmuje się firma NEXERA. Technologia światłowodowa (FTTH) jest obecnie najnowocześniejszą metodą przesyłu danych. Może ona zapewnić internet o prędkości od 300 Mb/s do nawet ponad 1000 Mb/s, co czyni ją rozwiązaniem o wiele lepszym od tradycyjnego łącza kablowego. Sygnał uzyskany dzięki zbudowanym z włókna szklanego i tworzyw sztucznych kablom światłowodowym jest również odporny na zakłócenia zewnętrzne, takie jak trudne warunki atmosferyczne. Światłowód jest zatem w dzisiejszych czasach najszybszą, bezawaryjną i wciąż rozwijającą się metodą dostarczania internetu.