Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wyciek danych klientów. Chodzi o jedną z największych sieci komórkowych

Personalia klientów jednego z operatorów komórkowych, przez wiele miesięcy mogły być dostępne do pobrania ze strony internetowej. Wyciekły m.in. numery PESEL, adresy zamieszkania i maile. Sieć przyznaje, że problem wystąpił i zamierza kontaktować się z klientami, których awaria mogła dotyczyć.
Wyciek danych klientów. Chodzi o jedną z największych sieci komórkowych

Autor: iStock

Sprawdzić mógł każdy

Jak informuje portal „Niebezpiecznik”, specjalizujący się w bezpieczeństwie teleinformatycznym, na stronie internetowej sieci Plus pojawił się wyciek danych klientów. Wystarczyło otworzyć odpowiednią zakładkę, aby po wpisaniu numeru telefonu dowiedzieć się, do kogo należy. Ponadto pojawiała się również informacja o numerze ewidencyjnym PESEL danej osoby, jego adresie zamieszkania oraz e-mailu.

W jaki sposób doszło do wycieku?

Autorzy publikacji przesłali do operatora pytania związane z zaistniałą sytuacją. W odpowiedzi Tomasza Matwiejczuka, rzecznika prasowego i dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej czytamy, że za awarię umożliwiającą pobranie danych klientów spółki odpowiada błąd po aktualizacji systemu teleinformatycznego, o czym sieć została poinformowana 11 października. Po kilkunastu godzinach problem miał zostać rozwiązany, a dane klientów zabezpieczone przed potencjalnym pozyskaniem ich przez nieuprawnione osoby.

„W wymaganym przepisami prawa terminie zgłosiliśmy do UODO zaistnienie opisywanego błędu systemowego. Klienci, których części danych dotyczył nieautoryzowany dostęp, zostaną indywidualnie poinformowani przez naszą spółkę. Dane pozostałych naszych klientów są bezpieczne.” – czytamy w odpowiedzi.

Hakerzy mogli mieć dużo czasu

Według serwisu archive.org, problem z interfejsem programowania aplikacji mógł umożliwiać generowanie danych nawet od 15 czerwca 2021 r. Eksperci nie są w stanie stwierdzić, czy występujące wówczas luki również dawały możliwość pobierania szczegółowych informacji. Nie mogą jednak również wykluczyć, czy niepowołane osoby mające świadomość wystąpienia błędu, nie skorzystały z możliwości pobrania danych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
J.w 18.10.2021 14:01
Teraz już wiem skąd ten spam w połączeniach, jak nie fotowoltaika to inne gamonie wydzwaniają

Wrrr 18.10.2021 14:13
U mnie to samo. Nie nadążam blokować

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Świadomy WyborcaTreść komentarza: Panie Michale- dobry wywiad, czekam na zaprzysiężenieData dodania komentarza: 26.04.2024, 18:59Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: SPTreść komentarza: Odnośnie ostatniego pytania , mam nadzieję, że Hanna Szuszkiewicz wiceprezydentem to nie fejk, to byłaby dobra decyzja :)Data dodania komentarza: 26.04.2024, 18:54Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: sisTreść komentarza: Ebląg będzie dumny z takiego prezydenta!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 18:53Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: KOTreść komentarza: Cieszę się, że Michał wygrał a nie ten pisiorData dodania komentarza: 26.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosowałam, mam nadzieję, że się nie zawiodę :)Data dodania komentarza: 26.04.2024, 18:51Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: Arek12@Treść komentarza: Panie Prezydencie niech pan odpowie.Noe musi być 2 wiceprezydentow a Pan chce ,czy nie mówił Pan o oszczędnościaxh?? Te pieniążki można przeznaczyć na inne cele jak drogi czy chodniki a nie utrzymywać dodatkowego Vize Kiedyś było województwo i nie było tegoData dodania komentarza: 26.04.2024, 18:26Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracę
Reklama