×

Odra zaatakowała! Mężczyzna trafił do Szpitala Miejskiego w Elblągu!

  • 10.02.2019, 13:40 (aktualizacja 13.02.2019, 19:39)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Odra zaatakowała! Mężczyzna trafił do Szpitala Miejskiego w Elblągu! Fotolia
W dniu 31 stycznia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Gdańskim otrzymał zgłoszenie zachorowania na odrę 28-letniego mężczyzny, mieszkańca powiatu nowodworskiego.

 

Mężczyzna jest hospitalizowany w Szpitalu Miejskim w Elblągu.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Gdańskim wszczął dochodzenie epidemiologiczne, ustalono katalog osób, które mogły mieć kontakt z chorym, objęto je szczepieniem profilaktycznym.

"Nie istnieje skuteczne leczenie odry. Jedynym skutecznym środkiem zapobiegania zakażeniom wirusem odry są szczepienia ochronne. W Polsce obowiązkiem szczepień przeciw odrze objęte są dzieci i młodzież w wieku 1-19 r.ż. Dzięki wysokiej "wyszczepialności" przeciw odrze (osiagajacej 100% populacji dzieci), zachorowania na tę chorobę są w znacznej wiekszości przypadkami importowanymi. W przypadku osób dorosłych, które nie były szczepione rekomenduje się zaszczepienie przed wyjazdem za granicę, Szczepienie jest wykonywane szczepionką, która chroni równocześnie przed świnką i różyczką (szczepionka MMR)." 

- przypomina Państwowy Powiatowy Inspektor sanitarny w Elblągu.

Odra jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową. Łatwo przenosi się z osoby chorej na osoby nieuodpornione. Człowiek jest jedynym rezerwuarem wirusa. Wirus ten przenosi się drogą kropelkową (kaszel, kichanie osoby chorej na osoby zdrowe) oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej. Bardzo rzadko do zakażenia dochodzi przez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wydzieliną osoby chorej. Odra zwykle jest chorobą o łagodnym lub umiarkowanie ciężkim przebiegu. Przyczyną zgonów są zwykle powikłania po chorobie. Występują one w każdym wieku, najczęściej jednak dotyczy dzieci poniżej 5 roku życia oraz dorosłych powyżej 20 r. ż.

Okres inkubacji choroby trwa ok. 10-12 dni. Do objawów nieswoistych należą: gorączka, katar, złe samopoczucie, kaszel, zapalenie spojówek. Młodsze dzieci mogą wymiotować i mieć biegunkę. Około 14 dnia od zakażenia pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy: wysypka, trwająca 3-5 dni. Wysypka, począwszy od linii włosów na twarzy, zstępuje ku tułowiu, obejmując następnie ręce i nogi. Na przekrwionej błonie policzków, mogą zaś powstać plamki Kopika (ustępujące po wystąpieniu plamisto - grudkowej wysypki).

Do najczęstszych powikłań odry należą ślepota, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mózgu, zapalenia związane z układem oddechowym (głównie płuc). Odra może prowadzić również do zapalenia innych narządów np.: wątroby, nerek czy mięśnia sercowego.

Łukasz Nosarzewski

 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

emerytka
emerytka 13.02.2019, 14:11
Do 1975 roku nie było szczepień na odrę. Miałam już małe dzieci i nie było żadnej afery z powodu tej choroby. Każdy przechorował i miał się dobrze. Gorsza była szkarlatyna, Obecnie nie robi się epidemii szkarlatyny,bo nie ma na nią szczepionki. Zachorowalność na tę bardziej niebezpieczną chorobę jest o wiele wyższa niż na odrę. Na odrę mają szczepionkę i muszą na niej zarobić , więc straszą młodych rodziców jak bardzo niebezpieczna jest to choroba. Ci z kolei niszczą zdrowie maluszkom już od urodzenia. Na przyszłość jest pacjent i klient.
Hania
Hania 11.02.2019, 22:17
O matko w szpitalu ile ludzi z nim miało kontakt, o zgrozo!!! I poszło dalej.

Pozostałe