Sprawa lekarza z elbląskiego szpitala skończy się warunkowym umorzeniem?

  • 23.06.2021, 12:59
  • www.expresselblag.pl
Sprawa lekarza z elbląskiego szpitala skończy się warunkowym umorzeniem? fot. pixabay/Ilustracja do tekstu
20 kwietnia br. zapadł nieprawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne, toczące się przez Sądem Rejonowym w Elblągu przeciwko lekarzowi z Szpitala Miejskiego w Elblągu. Sprawa dotyczyła śmierci noworodka.

 

3 marca ubiegłego roku w Szpitalu Miejskim w Elblągu doszło do śmierci chłopca, który przyszedł na świat przez cesarskie cięcie.

-"Nasz Mateuszek urodził się przez cesarskie cięcie z supłem prawdziwym, był okręcony pępowiną wokół klatki piersiowej,  takie  kolizje pępowinowe są wykrywane przez usg dopplerowskie, jednak lekarz, który prowadził ciąże przez 9 miesięcy takiego badania nie zlecił" - opowiadał nam tata chłopca.

-"Mamy dużo niejasności co do tej sprawy, dlatego postanowiliśmy powiadomić prokuraturę" - dodawali rodzice.

Ojciec dziecka powiadomił o całej sprawie Prokuraturę Rejonową w Elblągu, sprawa została jednak przeniesiona do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Prokuratura w początkowej fazie śledztwa postawiła lekarzowi Szpitala Miejskiego w Elblągu zarzut nieumyślnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu kwalifikowanego z art. 160 § 1 w zw. z § 2 i § 3 kk. Ostatecznie jednak postepowanie zostało zakończone skierowaniem w dniu 2 marca 2021 r. do Sądu Rejonowego w Elblągu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania.

O rozstrzygnięcie tej sprawy zapytaliśmy Tomasza Koronowskiego, rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Elblągu:

"W dniu 20.04.2021r. zapadł nieprawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne, jednakże nie jest on prawomocny ze względu na apelację złożoną przez pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego. Akta sprawy pozostają jeszcze w Sądzie Rejonowym, gdyż trwa postępowanie międzyinstancyjne" - informuje nas Tomasz Koronowski rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu.

Kiedy możliwe jest warunkowe umorzenie postępowania karnego?

"Po pierwsze, o warunkowe umorzenie postępowania karnego może się ubiegać osoba, która nie była dotychczas skazana za przestępstwo umyślne. Przestępstwo umyślne polega najczęściej na tym, że sprawca zamierza podjąć jakieś działanie wiedząc o tym, że w ten sposób popełni przestępstwo (np. celowo zabiera cudzą rzecz dopuszczając się kradzieży). Uprzednie skazanie za takie przestępstwo uniemożliwia wydanie wyroku warunkowo umarzającego postępowanie.

Natomiast nie stanowi przeszkody w ubieganiu się o taki sposób zakończenia postępowania fakt skazania za przestępstwo nieumyślne. Sprawca popełnia przestępstwo nieumyślne, w sytuacji gdy wcale nie chce go popełnić, ale w danych warunkach nie zachowuje należytej ostrożności. Np. zbyt szybko prowadzi samochód, czym doprowadza do wypadku (nieumyślnie, bo przecież nie jedzie szybko po to, żeby spowodować wypadek).

Warto pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego “w przypadku skazania sprawcy w innym procesie za przestępstwo umyślne, istotna jest w aspekcie możliwości zastosowania instytucji określonej w art. 66 k.k. (warunkowe umorzenie postępowania) nie data wydania wyroku, ale data, w której wyrok ten się uprawomocnił”.

Po drugie, warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe w sytuacji, kiedy okoliczności popełnienia przestępstwa zostały wyjaśnione (nie budzą wątpliwości). Sąd na podstawie zgromadzonych dowodów powinien mieć zatem pewność do tego, że oskarżony dopuścił się zarzuconego mu przestępstwa. Ważne jest to, że oskarżony nie musi przyznać się do winy, żeby liczyć na warunkowe umorzenie postępowania.

Kodeks karny mówi o tym, że warunkowe umorzenie postępowania jest możliwe, gdy stopień winy sprawcy i stopień społecznej szkodliwości czynu nie są znaczne. W skrócie oznacza to, że warunkowe umorzenie postępowania karnego jest możliwe w przypadku drobnych przestępstw, nie budzących zbytniego oburzenia społecznego, w których potrzeba ukarania sprawcy za popełnione zło, nie jest znaczna, a zachowanie sprawcy – choć sprzeczne z prawem – nie wymaga surowej represji karnej."

- wyjaśnia na blogu sprawy-karne.biz.pl adwokat Iwo Klisz.

"Warunkowe umorzenie jest możliwe tylko w przypadku przestępstw zagrożonych karą pozbawienia wolności do pięciu lat.Ostatnim warunkiem pozwalającym na skorzystanie z warunkowego umorzenia postępowania jest tzw. pozytywna prognoza kryminologiczna. Oznacza to, że Sąd tylko wtedy warunkowo umorzy postępowanie jeśli uzna, że właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz jego dotychczasowy sposób życia uzasadniają przypuszczenie, że pomimo umorzenia postępowania sprawca będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni przestępstwa." - dodaje Iwo Klisz.

Łukasz Nosarzewski

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Elblazanka 1
Elblazanka 1 23.06.2021, 17:41
Jeśli śmierć dziecka to jest mała szkodliwość czynu to gratulacje dla polskiego sądownictwa. Powinien zgnić w *** za coś takiego.
A jeśli chodzi o nazwisko lekarza to przecież nie podadzą bo inaczej nie mógł by kolejnych fuszerek odwalać bo żadna pacjentka by już do niego nie poszła. Ręka rękę myje. Za kradzież wsadza cie ale już za śmierć człowieka już nie. To samo jest z tymi pseudo szczepionkami. Nikt zs to odpowiedzialności nie bierze ale karzą się szczepić bo to takie dobre jest. Jeśli te szczepionki są takie ok dlaczego nikt za nie nie bierze pełnej bezwarunkowej odpowiedzialności?
Nie ma żadnej pandemii.
Nie ma żadnej pandemii. 23.06.2021, 16:42
Za te wasze pseudo leczenie teleporadami ,za nadmiarowe zgony i "szczepienia " preparatem medycznym warunkowo dopuszczonym, za który odpowiedzialności nie bierze nawet producent, rozliczymy was. Pasuje wam to? Co? Kasa ważniejsza niż życie ludzkie?
Monia
Monia 23.06.2021, 16:11
Jaki to lekarz?
A
A 23.06.2021, 15:37
O jakin lekarzu mowa?
Dr. Dick
Dr. Dick 24.06.2021, 10:31
O Doktorze Huckenbushu.

Pozostałe