ZUS: Dziś przestaje obowiązywać stara wersja

  • 25.01.2019, 12:01
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
ZUS: Dziś przestaje obowiązywać stara wersja fot. Truso.tv
Dziś (25 stycznia 2019 r.) przestaje obowiązywać stara wersja programu Płatnik (10.01.001), tym samym zostaje ona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zablokowana. Od 26 stycznia 2019 obowiązywać będzie tylko wersja 10.02.002, którą musicie Państwo samodzielnie pobrać. Konieczność samodzielnego pobrania nowej wersji oprogramowania wynika ze znacznej ilości wprowadzonych zmian, w tym szerszego zakresu przekazywanych do ZUS danych w związku z wejściem w życie przepisów o skróceniu przechowywania dokumentacji kadrowo-płacowej.

 

Z pierwszym dniem nowego roku zmienił się dokument ZUS ZWUA. Oznacza to, że przy wyrejestrowywaniu pracowników konieczne będzie uzupełnienie kodu przyczyny wyrejestrowania oraz podanie podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy.


Rozliczenie składek za styczeń 2019 r. (w lutym) trzeba już przygotować w nowej wersji programu. Jeśli pracownik w styczniu tego roku osiągnął bądź osiągnie przychody za poprzednie lata (np. „trzynastkę”) poza raportem  ZUS RCA powinno się przekazać do Zakładu także nowy dokument ZUS RPA.

Tak będzie przy rozliczaniu składek za każdy miesiąc, w którym nastąpi wypłata za ubiegłe lata.Samodzielne pobieranie nowego oprogramowania rozłoży w czasie ruch klientów na serwerach ZUS, co ułatwi sprawne pobieranie oprogramowania.


Po pobraniu nowej wersji programu Płatnik kolejne zmiany nastąpią w ramach autoaktualizacji.    

 

 Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  
województwa warmińsko-mazurskiego 

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe