Policja w Elblągu ostrzega przed sms-em od "kuriera"

  • 25.11.2020, 13:35
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Policja w Elblągu ostrzega przed sms-em od "kuriera" fot. pixabay/ilustracja do tekstu
W Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą elbląskiej komendy prowadzone są sprawy dotyczące wyłudzeń pieniędzy metodą na link w przesłanym smsie. W treści smsa autor podaje się za firmę kurierską i wymaga dopłaty do nadanej paczki.

 

O mechanizmie oszustwa piszemy już po raz kolejny bo metoda działania oszustów powróciła. Pewien mężczyzna otrzymał sms o treści informującej, że musi dopłacić kilkanaście groszy do paczki by ta do niego dotarła. W przeciwnym razie zamówienie może zostać anulowane. W smsie był również link do dokonania opłaty, a że wspomniany mężczyzna oczekiwał na przesyłkę tak też zrobił.

Oszuści wykorzystują to, że obecnie dużo osób robi zakupy w Internecie i oczekuje na przesyłkę. Napotkanie nawet przypadkiem takiej sytuacji nie jest więc trudne.

Uważajmy na nieznane linki, które otrzymujemy w smsach, mailach czy na komunikatory internetowe. Nie klikajmy w nie. Z pozoru nieważna transakcja na niewielką sumę to tylko pretekst, abyśmy wykonali czynność logowania się na koncie i zautoryzowali transakcję. Kwota, którą my widzimy jest zwykle niewielka. To ile przelejemy na konto sprawcy to kilka tysięcy złotych lub po prostu tyle ile znajduje się w danej chwili na naszym rachunku. Pamiętajmy o względach bezpieczeństwa. Sprawcy oszustwa, za takie wyłudzenie zgodnie z Kodeksem Karnym może grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

.
. 26.11.2020, 21:47
magdalena klimek sama jest pedzio.
.
. 26.11.2020, 22:03
niech nie czyści fejsa ani sms-ów. i tak ma sprawę w sadzie.
.
. 26.11.2020, 22:09
nie powinna kombinować kto gdzie siedział v volvo.
.
. 26.11.2020, 22:10
w volvo
Elblążanka
Elblążanka 25.11.2020, 22:13
Nie tylko SMS ale i melie wysyłają UWAŻAJCIE

Pozostałe