Strażnicy zapukali do drzwi palacza. Sprawa trafiła do sądu

  • 20.11.2020, 10:07
  • www.expresselblag.pl
Strażnicy zapukali do drzwi palacza. Sprawa trafiła do sądu fot. Straż Miejska w Elblągu
W dniu 16/10/2020r. około godziny 19:00 dyżurny Straży Miejskiej w Elblągu otrzymał zgłoszenie dotyczące ogromnego zadymienia z komina domku jednorodziennego przy ul. Osiedle Marynarzy. Dym miał być gęsty a wraz z nim miał panować odór spalanych odpadów.

 

Strażnicy, którzy przybyli na miejsce natychmiast zlokalizowali miejsce, z którego wydobywał się duszący dym i dokonali kontroli paleniska. Sprawca wykroczenia wskazał czym pali w piecu grzewczym. To co zostało wskazane przez mężczyznę przerosło najśmielsze oczekiwania strażników, ponieważ niecodzienną sytuacją jest gdy ktoś wskazuje płytę meblową, podklejone parkiety lakierowane, sklejkę meblową oraz podłogową, książki i czasopisma jako standardowy opał.

Mężczyzna był nieświadomy popełnianego wykroczenia i nigdy wcześniej nie był notowany w systemach Straży Miejskiej w związku z czym został mu zaproponowany mandat karny w wysokości 200zł za wykroczenie z art. 191 Ustawy o odpadach - Termiczne przekształcanie odpadów poza spalarnią lub współspalarnią odpadów.

Mężczyzna skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego w związku z czym został sporządzony wniosek do Sądu Rejonowego w Elblągu o ukaranie. Sąd nie uznał tłumaczenia mężczyzny i nałoży na niego grzywnę w wysokości 500zł czym podkreślił, że nie ma zgody na spalanie w piecach grzewczych rzeczy, które wpływają negatywnie na zdrowie nas wszystkich.

Pamiętajmy, że grzywna za powyższe wykroczenie może wynosić nawet 5000zł.

Strażnicy w tym roku podjęli prawie 400 interwencji dotyczących termicznego przekształcania odpadów a łączna kwota mandatów karnych za to wykroczenie przekroczyła już 10tyś złotych.

Źródło: Straż Miejska w Elblągu

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

okto
okto 23.11.2020, 12:16
dlaczego nikt nie łapie palaczy spalających śmieci na Górnośląskiej i Traugutta???

Pozostałe