Regulamin sklepu nie może być niezgodny z przepisami prawa!

  • 22.10.2020, 11:41 (aktualizacja 22.10.2020, 12:13)
  • www.expresselblag.pl
Regulamin sklepu nie może być niezgodny z przepisami prawa! fot. pixabay/ilustracja do tekstu
Wczoraj, 21 października w sklepie budowlanym przy ulicy Żuławskiej w Elblągu mieszkańcowi Elbląga odmówiono nabycia produktu, powodem miało być to, że klient nie miał założonej maski. Sprawę postanowiliśmy skonsultować z Miejskim Rzecznikiem Praw konsumentów w Elblągu.

 

Kwestia nakazu zakrywania ust i nosa w tej chwili budzi liczne kontrowersje, bowiem opiera się na rozporządzeniu, a nie na ustawie, część prawników uważa, że nie jest to wystarczające, Premier RP zapowiedział, że ta kwestia będzie w końcu uregulowana prawnie:

- Prawnicy, z którymi uzgadnialiśmy rozporządzenie (dotyczące obostrzeń), za każdym razem podkreślali, że rozporządzenie jest wystarczające. Ale ponieważ pojawiły się takie głosy i zaczęły pojawiać się ponownie, to w uzgodnieniu z opozycją, bo takie głosy były też ze strony opozycji, my wpisaliśmy to do ustawy. To nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych: jest rozporządzenie, jest ustawa, jest konstytucja

- powiedział premier.

Podkreślił, że ustawa jest ważniejsza od rozporządzenia:

 - Wpiszemy to i wszelkie niepewności zostaną usunięte

- stwierdził szef rządu.

Na tę chwilę jednak sytuacja jest sporna, i tak wczoraj, 21 października  w sklepie budowlanym przy ulicy Żuławskiej w Elblągu mieszkańcowi Elbląga odmówiono nabycia produktu, powodem miało być to, że klient nie miał założonej maski. Sprawę postanowiliśmy skonsultować z Miejskim Rzecznikiem Praw konsumentów w Elblągu.

- " Regulamin sklepu nie może być niezgodny z przepisami prawa"

- zaznaczył na początku rozmowy z nami Paweł Rodziewicz - Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu.

"Sprzedawca odmawiając nabycia prawa do zakupu produktu naraża się na artykuł 135 kodeksu wykroczeń, który mówi: Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny."

- mówi nam Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu.

Miejski Rzecznik Konsumentów zaznaczył, że również osoby, które nie zakrywają ust i nosa również narażają się na konsekwencje, które opisane są w rozporządzeniu. W obu przypadkach organem, który jest upoważniony o rozstrzygnięciu sporu jest sąd.

-"Warto zaznaczyć, że nawet w obowiązującym rozporządzeniu, są wyjątki i niektóre osoby są zwolnione z obowiązku noszenia maski, a zarówno sprzedawca jak i pracownik ochrony nie mają uprawnień kontrolnych, nie mogą więc zweryfikować, czy dany klient może mieć maskę czy nie"

- dodaje w rozmowie z nami Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Konsumentów w Elblągu.

Na ten moment nakaz zakrywania ust i nosa nie obowiązuje:

- dzieci do lat 4;
- osób, które pobrykają się z problemami z oddychaniem – nie ma konieczności okazania zaświadczenia, czy orzeczenia;
- osoby, które ze względu na swój stan zdrowia, nie są w stanie same założyć i zdjąć maseczki – nie ma konieczności okazania zaświadczenia, czy orzeczenia;
- osób jadących wspólnie autem, jeżeli razem mieszkają;
- osób jadących autem razem z dzieckiem do 4 roku życia;
- osób pracujących, jeżeli nie mają one kontaktu z osobami z zewnątrz – jeżeli bezpośrednio obsługują interesantów lub klientów, muszą zakładać maseczkę;
- kierowcy zbiorowego transportu publicznego oraz przewoźnicy prywatni, jeżeli są odgrodzeni odpowiednio od pasażerów;
- osoby duchowne sprawujące obrzędy religijne;
- rolnicy w czasie pracy w gospodarstwie;
- żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Służb Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, w czasie pełnienia swoich funkcji.

Łukasz Nosarzewski

 

 

 

 

www.expresselblag.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krystyna
Krystyna 23.10.2020, 13:07
To można powołać się na klauzę sumienia i odmówić sprzedaży. Brawo kasjerka! A klient? Jakiś paranormalny. Mądry w gębie,póki nie zachoruje ktoś z jego otoczenia.
Kabanos
Kabanos 22.10.2020, 21:06
Pan rzecznik odnośnie zaswiadczenia ma, stare informacje, bo od 3.09.2020 brak zaslonietego nosa i ust, miga muec tylko osoby mające zaburzenia psychiczne. Problem z założeniem maseczki, zaswiadczenie moga okazac tylko osobom mundurowym. Ale wedlug art, 46 b paragraf 4 z 5 sierpnia 2008 roku.osoby zdrowe, i nie podejrzane o zachorowanie nie maja obowiazku zasłaniania ust i nosa.
Wredna
Wredna 22.10.2020, 15:19
Jeżeli rada ministrów ustala rozporządzenie w sprawie maseczkę to niektórych to nieobowiązuje. Ale jeżeli dają dodatki i świadczenia za darmo a nie ma na to ustawy to dobrze. I jeszcze krzyczą że im to się należy ale do pracy nie pójdą. I nie wstyd im wobec osób pracujących i nie pobierających tego typu świadczeń.
twoj stary
twoj stary 22.10.2020, 14:55
pobrykają ?

Pozostałe