"Pokolenie zombie". W Elblągu powstały specjalne znaki!

  • 18.09.2020, 14:20
  • www.expresselblag.pl
"Pokolenie zombie". W Elblągu powstały specjalne znaki! fot. Łukasz Nosarzewski
Przekreślony telefon komórkowy - taki piktogram pojawił się przy kilku przejściach dla pieszych w Elblągu, dziś został namalowany na chodniku przed przejściem dla pieszych przy ulicy Hetmańskiej.

 

Wiele osób wychodzi z domów każdego dnia do pracy, szkoły, miejsc kultu religijnego, na spotkania z przyjaciółmi do centrów handlowych… i już nigdy nie wraca. Giną w wypadkach drogowych, doznają obrażeń ciała, stają się trwale niepełnosprawnymi. Wypadki te powodują cierpienie i zmartwienie, a także trudności finansowe dla rodzin i najbliższych, zarówno sprawcy, jak i ofiary wypadku drogowego.

Dlatego tak bardzo ważna jest koncentracja uczestników ruchu drogowego oraz znajomość obowiązujących przepisów na drodze, w tym podstawowych zasad bezpieczeństwa i stosowania się do nich. Należy zwrócić uwagę na to, że znajomość przepisów i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie dotyczy tylko kierujących pojazdami, ale także pozostałych jego uczestników.

Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też „urządzenia GPS” pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Pieszy czy kierowca zajęty rozmową, bezpośrednio czy też przez telefon, przechodząc przez jezdnię lub kierując pojazdem, w trakcie rozmowy spogląda np. na drugą osobę albo na wyświetlacz telefonu czy innego urządzenia, co  powoduje, że nie skupia się w pełni na drodze i jest rozkojarzony.

-"Dlatego  policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu wspólnie z uczniami klas mundurowych  malują piktogramy (przekreślony telefon komórkowy). Inicjatywa jest związana z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego w ramach działań ROAD SAFETY DAYS (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego)."

- wyjaśnia Jakub Sawicki, rzecznik prasowy KMP w Elblągu.

Podobne piktogramy pojawiły się między innymi na ulicach: Piłsudskiego, Robotniczej, Pl. Słowiańskim, Mickiewicza, Bema al. Grunwaldzkiej.

- Akcja ma zwrócić uwagę na duży problem, jakim staje się zjawisko "smartfonowego zombie", co niestety może przynosić fatalne skutki. Niestety wciąż zdarzają się kierowcy, którzy łamią przepisy i nie ustępują pierwszeństwa pieszym na pasach, dlatego musimy w takich miejscach zachować szczególną ostrożność

– dodaje podkom. Wiktor Kaczmarek.

Łukasz Nosarzewski

 

 

 

NEWSLETTER EXPRESS ELBLĄG
DLA CIEBIE WYBIERAMY NAJCIEKAWSZE TREŚCI!

https://bit.ly/2ZMC5cv

 

 

www.expresselblag.pl

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sprawca
Sprawca 19.09.2020, 23:57
Pieszy elblag jestes tempakiem i tyle teraz kazdy wypadek to wina kierowcy pieszy wtargnie na jezdnie wina kierowcy ,nie zatezymasz sie przed orzejsciem wina kierowcy a jakie obowiazki maja piesi???juz zadnych bo juz nawet policja sie nie pyta czy przednprzejsciem rozejzal sie w dwie strony czy nic nie nadjezdza ,jezdze w pracy pojazdem uprzywilejowanym i nie raz by sie wysiadlo z pojazdu do idioty ktory nie slyszy syren nie widzi swiatel i wyskakuje tuz przed maska
Teraz pytanie komu latwiej sie rozejzec i zatrzymac pojazdowi czy pieszemu
Kier. 4
Kier. 4 19.09.2020, 15:13
Dobry pomysł tylko pomalowalbym na żółty sygnalizacyjny
covidioci nic dodać nic ująć.
covidioci nic dodać nic ująć. 19.09.2020, 06:55
Dobiją was te kagańce na pyskach. Czekacie jeszcze na smycz?
Pieszy Elbląg
Pieszy Elbląg 18.09.2020, 19:37
Takie akcje nie tylko nie zwiększają bezpieczeństwa, ale upowszechniają szkodliwy mit o "smartfonowych zombie".
W 2019 roku kierowcy byli sprawcami wypadków w 87, 6 procentach, piesi w 6,2 procentach.
Pieszym może być każdy - młody, stary, widzący, niewidzący, sprawny, niesprawny, mądry, głupi, odpowiedzialny, nieodpowiedzialny, każdy!
Żeby zostać kierowcą trzeba spełnić szereg określonych warunków - przejść specjalistyczne szkolenie, przejść badania lekarskie, zdać państwowy egzamin.
Wmawianie przez policję, że to ludzie wpatrzeni w smartfony stanowią zagrożenie to zwyczajny victim blaming.

Pozostałe