Wszystkiego najlepszego Pani Heleno!

  • 01.04.2020, 13:11
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Wszystkiego najlepszego Pani Heleno!
Pani Helena Pilejczyk, nasza olimpijka i Honorowa Obywatelka Elbląga, obchodzi dzisiaj 89 urodziny. List gratulacyjny z życzeniami skierował do Szanownej Jubilatki Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. W tym roku również minęło 60 lat od zdobycia przez Panią Helenę Pilejczyk brązowego medalu olimpijskiego w łyżwiarstwie szybkim. Wydarzenie to chcieliśmy w sposób szczególny uczcić podczas Elbląskiego Święta Sportu. Niestety z uwagi na epidemię uroczystość nie mogła się odbyć, dlatego dziś przy okazji jubileuszu rodzin zachęcamy do obejrzenia przygotowanego na galę filmu, poświęconego dokonaniom elblążanki.

 

- Z okazji 89 urodzin proszę przyjąć wyrazy głębokiego szacunku, najserdeczniejsze gratulacje oraz życzenia wszelkiej pomyślności, pogody ducha i zdrowia na długie lata

– napisał prezydent Witold Wróblewski w liście skierowanym do Pani Heleny Pilejczyk.

- Jest dla nas zaszczytem, że swoje życiowe losy związała Pani z Elblągiem, tutaj rozwijała swój talent sportowy, a po zakończeniu czynnej kariery sportowej dzieliła się wiedzą i przekazywała kolejnym pokoleniom miłość do sportu. Jako trener wychowała Pani wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy.

Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 r. Początkowo uprawiała grę w siatkówkę i lekkoatletykę, wkrótce jednak zmieniła dyscyplinę na łyżwiarstwo szybkie. Jej kariera sportowa była pełna sukcesów. Trzydzieści siedem razy zdobywała tytuł mistrzyni Polski, ustanowiła 48 rekordów Polski, jest medalistką mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Po skończeniu czynnej kariery zawodniczej nadal była związana z łyżwiarstwem szybkim. Jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy.

60 lat temu, dokładnie 21 lutego 1960 r., w amerykańskiej miejscowości Squaw Valley Helena Pilejczyk wywalczyła brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w wyścigu łyżwiarek szybkich na 1500 metrów. Jest to jeden z 22 medali zdobytych dotychczas przez reprezentantów naszego kraju na zimowych igrzyskach olimpijskich.

Jej dokonania były wielokrotnie nagradzane, została odznaczona m.in. Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W czerwcu 2002 roku Rada Miejska w Elblągu nadała pani Helenie Pilejczyk tytuł Honorowego Obywatela Elbląga.

Wszystkiego najlepszego Pani Heleno!

Red.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe