Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Komornik może wejść na konto, jeżeli nie zapłacisz abonamentu za radio i TV

Dzięki płaceniu za abonament RTV w terminie unikniesz odsetek za zwłokę i komornika. A płacąc przed terminem - dostaniesz zniżkę i zapłacisz mniej!
Komornik może wejść na konto, jeżeli nie zapłacisz abonamentu za radio i TV

Autor: www.expresselblag.pl

Abonament RTV. Ile płacimy w 2019 roku? Stawki abonamentowe

Za używanie odbiornika radiofonicznego płacimy kolejno:

  • za jeden miesiąc 7,00 zł
  • za dwa miesiące 13,60 zł 
  • za trzy miesiące 20,15 zł
  • za sześć miesięcy 39,90 zł 
  • za rok 75,60 zł

Jeżeli z kolei chcemy używać telewizora lub telewizora i radia, powinniśmy zapłacić:

  • za jeden miesiąc 22,70 zł
  • za dwa miesiące 44,05 zł
  • za trzy miesiące 65,35 zł
  • za sześć miesięcy 129,40 zł
  • za rok 245,15 zł

 

Kara za używanie niezarejestrowanych odbiorników wynosi 681 złotych. Jest to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. I taką karę z konta może ściągnąć komornik lub skarbówka, wchodząc nam na pensję.

 

Zaległe zobowiązania radiowo-telewizyjne przedawniają się po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności, a to oznacza, że komornik może się upomnieć o nasze zaległości. Komornik nie informuje dłużników o zamiarze wszczęcia egzekucji. Na poczet długu za niepłacony abonament RTV może zająć m.in. nasze wynagrodzenie, pieniądze zgromadzone na rachunku bankowym, a nawet rentę lub emeryturę. 

Mimo że pieniądze z obowiązkowej opłaty trafiają głównie do Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych PR, to jednak obowiązek abonamentowy związany jest z posiadaniem w domu telewizora czy radia, a nie oglądaniem konkretnych kanałów. Ten archaiczny zapis to pozostałość z lat 90., gdy telewizor był używany wyłącznie do oglądania programów telewizyjnych. Wtedy powstał tekst ustawy o radiofonii i telewizji, który w tym zakresie przez lata się nie zmienił.

Abonament płacić musi zatem każdy, kto korzysta z telewizora i radia. Tymczasem - jak wynika ze sprawozdania abonamentowego TVP za 2017 rok - opłatę tę w terminie w zeszłym roku wnosiło jedynie 1,034 mln gospodarstw domowych, co stanowi zaledwie 7,6 proc. wszystkich domostw w Polsce.

Do kontroli uiszczania opłaty abonamentowej zobowiązana jest Poczta Polska. Gdy abonent nie płaci, Poczta wysyła mu pismo ponaglające, a następnie wezwanie do zapłaty. Na opłacenie zaległego abonamentu ma siedem dni. Jeśli tego nie zrobi, wystawiony zostaje tytuł wykonawczy w celu egzekucji należności, a sprawę przejmuje urząd skarbowy. W ostateczności czekać może ich wizyta komornika. Egzekucji podlegają zaległe opłaty abonamentowe z ostatnich pięciu lat.

Rekordziści mają do zapłaty nawet 1,5 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: Świadomy WyborcaTreść komentarza: Panie Michale- dobry wywiad, czekam na zaprzysiężenieData dodania komentarza: 26.04.2024, 18:59Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: SPTreść komentarza: Odnośnie ostatniego pytania , mam nadzieję, że Hanna Szuszkiewicz wiceprezydentem to nie fejk, to byłaby dobra decyzja :)Data dodania komentarza: 26.04.2024, 18:54Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: sisTreść komentarza: Ebląg będzie dumny z takiego prezydenta!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 18:53Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: KOTreść komentarza: Cieszę się, że Michał wygrał a nie ten pisiorData dodania komentarza: 26.04.2024, 18:52Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Głosowałam, mam nadzieję, że się nie zawiodę :)Data dodania komentarza: 26.04.2024, 18:51Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracęAutor komentarza: Arek12@Treść komentarza: Panie Prezydencie niech pan odpowie.Noe musi być 2 wiceprezydentow a Pan chce ,czy nie mówił Pan o oszczędnościaxh?? Te pieniążki można przeznaczyć na inne cele jak drogi czy chodniki a nie utrzymywać dodatkowego Vize Kiedyś było województwo i nie było tegoData dodania komentarza: 26.04.2024, 18:26Źródło komentarza: Michał Missan: teraz czas na ciężką pracę
Reklama