Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W ochronie ludzkiego życia

Specyfika pracy w służbach mundurowych sprawia, że nierzadko funkcjonariusz staje w obliczu konieczności ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Dlatego zawsze musimy być przygotowani na profesjonalne działania.
W ochronie ludzkiego życia

Autor: fot. Anna Downar

 

W elbląskim areszcie systematycznie organizowane są szkolenia funkcjonariuszy i pracowników z udzielania Pierwszej Pomocy. W tym zakresie jednostka współpracuje z Komendą Miejską Straży Pożarnej w Elblągu. St. strażak Marcin Siemieniecki, który jest ratownikiem medycznym, w sposób profesjonalny i obrazowy przeprowadza szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach. Ćwiczenia z elbląską załogą przeprowadzała również sztumska sekcja Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej.

Systematyczne szkolenia w tym zakresie są koniecznością. Do aresztów i zakładów karnych trafiają skazani lub tymczasowo aresztowani, którzy są w różnym stanie zdrowia. Niejednokrotnie są to osoby wyniszczone nałogami, lub osoby przeżywające życiowe dramaty, które mocno odbijają się na stanie zdrowia. Funkcjonariusz jest pierwszą osobą, która może uratować ludzkie życie wiedząc jakie działania należy podjąć np. w przypadku zawału serca, hipoglikemii, czy urazu. W kwietniu 2018 roku trzech funkcjonariuszy: mł.chor. Grzegorz Macek, kpr. Marcin Sikora i szer. Molenda Rafał uratowali życie młodemu człowiekowi wykonując reanimację osadzonego poprzez uciski klatki piersiowej i sztuczne oddychanie, a następnie zastosowanie defibrylatora. Funkcjonariusze mieli zaledwie kilka minut na reakcję i gdyby nie ich natychmiastowe i profesjonalne działanie oraz użycie specjalistycznego sprzętu, pacjent nie miałby żadnych szans na przeżycie – jak komentował potem lekarz Pogotowia Ratunkowego.

Aktualizowanie wiedzy oraz ciągłe doskonalenie swoich umiejętności w tym zakresie jest więc nieodzownym elementem pracy funkcjonariusza.

Nasz służba nie jest łatwa, bo wymaga dużej odpowiedzialności własnej, ale też odpowiedzialności za zdrowie i życie innych osób, jednak może być ogromnie satysfakcjonująca w chwilach gdy to życie ratujemy.

kpt. Anna Downar


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Won z ue. 20.02.2020 08:21
A może coś o glifosacie w jedzeniu? Wytrują nas!

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ecTreść komentarza: PrawidłowoData dodania komentarza: 25.04.2024, 20:25Źródło komentarza: 48 punktów i 4200 zł. 19-latek zatrzymany na S22Autor komentarza: BmweTreść komentarza: Wielki przestępcaData dodania komentarza: 25.04.2024, 16:52Źródło komentarza: 48 punktów i 4200 zł. 19-latek zatrzymany na S22Autor komentarza: LukaszTreść komentarza: Śmieszy mnie ten artykuł... Kas z Elbląga ewidentnie dostała cynk o takim transporcie bo sama nie potrafi głupiej zwykłej kontroli przeprowadzić.... Kiedyś kolegę trzymali 6godz po czym stwierdzili że jest wszystko ok.... Ani przepraszamy ani pocałujcie nas w ....Data dodania komentarza: 25.04.2024, 12:24Źródło komentarza: Zatrzymanie na S7. W akcji pies, straż i KASAutor komentarza: MayaTreść komentarza: Urzedasy też oszukują obywateli. Złodzieje na potęgęData dodania komentarza: 25.04.2024, 09:09Źródło komentarza: Zatrzymanie na S7. W akcji pies, straż i KASAutor komentarza: WojtekTreść komentarza: Centrum biedronki skarbimierz ,pracuje w każdą niedzielę, chciałbym wiedzieć na jakiej podstawie ,i wożą towary na sklepy gdzie ten towar jest wykładany przez pracowników, w jakim my żyjemy kraju że nie ma dnia odpoczynku gdzie jest prawo pracyData dodania komentarza: 24.04.2024, 21:38Źródło komentarza: Pracownicy Biedronki pracują w niedzielę? Znamy wyniki kontroliAutor komentarza: GogoTreść komentarza: Bardzo dobrze w takim razie. Lepszy bimber niż szczyny z Biedronki.Data dodania komentarza: 24.04.2024, 17:11Źródło komentarza: Zatrzymanie na S7. W akcji pies, straż i KAS
Reklama