2019 ważnym rokiem wyborczym. Co nas czeka w polityce i kiedy będziemy głosowali?

  • 01.01.2019, 18:47 (aktualizacja 01.01.2019, 18:58)
  • expresselbląg.pl - najszybszy portal informacyjny w Elblągu
2019 ważnym rokiem wyborczym. Co nas czeka w polityce i kiedy będziemy głosowali? www.expresselblag.pl - jesteśmy też na Facebooku (obserwuj nasz profil)
Nadchodzący rok będzie dla polityków szczególnie intensywny. Najpierw sprawdzian związany z eurowyborami, następnie wybory do parlamentu i przygotowania do wyborów prezydenckich. To w 2019 roku przekonamy się również, czy Donald Tusk wróci na polską scenę polityczną.

1. 26 maja 2019 odbędą się wybory posłów do Parlamentu Europejskiego.
2. Termin wyborów parlamentarnych 2019 powinien przypadać między 12 października a 12 listopada. Ponadto głosowanie powinno zostać przeprowadzone w dzień wolny od pracy, więc w grę wchodzą następujące daty: 13, 20, 27 października, 3 lub 10 listopada 2019
3. Czeka nas rok ciągłej kampanii wyborczej

 

2019 rok z pewnością nie będzie dla polityków oszczędny. Eurowybory, wybory do parlamentu, a następnie przygotowania do wyborów prezydenckich, będą swoistym papierkiem lakmusowym zarówno dla istniejących już partii politycznych, jak i nowego ugrupowania tworzonego przez Roberta Biedronia.

W lutym Robert Biedroń, były prezydent Słupska, a niegdyś ważny poseł Ruchu Palikota, ogłosi powstanie nowej partii i jej program na zbliżające się wybory do Europarlamentu. Konwencja założycielska ma odbyć się na warszawskim Torwarze. Według ustaleń dziennika "Rzeczpospolita" wspomniane ugrupowanie ma nazywać się "Umowa Roberta Biedronia". 

Na razie jej lider jeździ po Polsce, buduje struktury i gromadzi siły. Chce - jak powtarza - stworzyć program wspólnie z wyborcami. Podczas swoich spotkań pisze ich postulaty na białej tablicy.

 

Żeby ogłosić program, trzeba wiedzieć i rozumieć, czego chcą ludzie. I właśnie po to te spotkania - tłumaczy Biedroń

 

Wybory do Parlamentu Europejskiego - zaplanowane na 23-26 maja - co prawda nie przynoszą zbyt wysokiej frekwencji, ale mogą być siłą napędową w prekampanii przed wyborami parlamentarnymi. 

Z sondażu IPSOS dla OKO.press wynika, że w wariancie bez zjednoczonej opozycji PiS zdecydowanie wygrywa majowe wybory. Partia uzyskałaby 38,83 proc. głosów. Druga Koalicja Obywatelska może liczyć na 26,12 proc. poparcia, a nieistniejący jeszcze ruch Roberta Biedronia - 7,95 proc. Próg przekroczyłoby jeszcze ugrupowanie Kukiz'15 - 6,1 proc. 

Kluczową rolę na polskiej scenie politycznej może odegrać Donald Tusk. Jego kadencja jako przewodniczącego Rady Europejskiej kończy się pod koniec 2019 roku. Wówczas w Polsce powoli będzie zaczynać się kampania prezydencka przed wyborami w 2020 roku.

Od miesięcy dziennikarze i sami politycy zadają sobie pytanie, czy były premier wróci do krajowej polityki. W Platformie wciąż silna jest frakcja Tuska, która czeka na jego powrót. Na razie jednak szef RE pozostawia sobie wszystkie warianty otwarte. 

Nie wiadomo jeszcze do końca pod jaką postacią opozycja wystartuje w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Największe szansę na zdobycie władzy miałby wspólny blok od Platformy, Nowoczesnej przez PSL po SLD czy partię Razem.

 

expresselbląg.pl - najszybszy portal informacyjny w Elblągu

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe