Elbląg przoduje w Polsce w ilości organów zgłoszonych do transplantacji

  • 02.12.2019, 09:54 (aktualizacja 02.12.2019, 10:00)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Elbląg przoduje w Polsce w ilości organów zgłoszonych do transplantacji
Wg danych Poltransplantu Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu znalazł się w listopadzie na III miejscu w kraju pod względem ilości organów zgłoszonych do transplantacji! Wyprzedzają nas tylko tak duże ośrodki jak Gdańsk i Szczecin. To efekt wyjątkowego zaangażowania dwóch pracujących w Elblągu Koordynatorek Pobierania i Przeszczepiania Komórek, Tkanek i Narządów: Katarzyny Chylińskiej–Wachnianyn i Anny Skalskiej–Wołoszyn. Obie lekarki są anestezjologami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym i jednymi z ponad 300 szpitalnych koordynatorów Poltransplantu w kraju.

 

15 listopada w Warszawie obie nasze lekarki brały udział w spotkaniu zorganizowanym przez Wiceministra Zdrowia Sławomira Gadomskiego, nadzorującego polskie placówki medyczne zgłaszające dawców do przeszczepu

Na spotkanie do Ministerstwa Zdrowia zaproszono koordynatorów z wiodących polskich ośrodków. Omawiano aktualną sytuację w polskiej transplantologii, wymieniano doświadczenia, wspólnie zastanawiano się, jakie działania podjąć, by zwiększyć wciąż zbyt małą liczbę organów, tkanek i komórek trafiających do przeszczepów.

Zdaniem lek. Katarzyny Chylińskiej-Wachnianyn, która przygotowaniem i zgłaszaniem potencjalnych dawców zajmuje się od kilku już lat, w Polsce nie ma wystarczającego zainteresowania tematem w samym środowisku medycznym.

Na 388 polskich szpitali z potencjałem dawstwa, aktywne są zaledwie 122 placówki.To także kwestia niewystarczającej edukacji społeczeństwa, choć trzeba przyznać, że z każdym rokiem jest z tym trochę lepiej.

- Praca Koordynatora jest naszym dodatkowym zajęciem wymagającym ogromnego zaangażowania i  dobrej współpracy z wieloma zatrudnionymi w szpitalu specjalistami

- przyznaje lekarka.

- To jednak nie tylko kwestia czasu i wiedzy ale  także niezwykle trudne rozmowy z rodzinami potencjalnych dawców. Cieszę się, że to wszystko razem przynosi efekty.

Dobrą dla nas wiadomością jest to, że Elbląg aktualnie przoduje w liczbie pobranych organów, komórek i tkanek, które odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, mogą uratować komuś życie lub sprawić, że będzie ono lepsze. Jak podkreśla Katarzyna Chylińska–Wachnianyn, w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym liczba pobrań w ostatnich latach systematycznie rośnie. Tylko w roku 2019 ( do listopada) pobrano u nas 48 organów ( nerki, wątroba, serce, trzustka, płuca)  oraz 16 tkanek ( rogówki). Dzięki temu udało się uratować życie 44 osób!

To jednak wciąż przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Na długiej liście oczekujących w Polsce na przeszczep narządów jest aktualnie ok. 2 tysiące chorych.

Źródło: WSZ w Elblągu

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe