"Jechałem wolniej". Policja zabrała głos w sprawie mierników prędkości

  • 05.11.2019, 13:59
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
"Jechałem wolniej". Policja zabrała głos w sprawie mierników prędkości
Laserowe mierniki prędkości są użytkowane przez Polską Policję zgodnie z obowiązującymi przepisami. Najbardziej zaawansowane, kompaktowe urządzenie, łączą w sobie funkcje wideokamery, aparatu cyfrowego oraz laserowego pomiaru prędkości - poinformowała Komenda Główna Policji.

 

-"Urządzenia te, zgodnie z wymogami prawnymi, zanim zostały zakupione musiały uzyskać potwierdzenie, że zostały wprowadzone do obrotu i użytkowania zgodnie z obowiązującymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przepisami. Są kompleksowym rozwiązaniem dla funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach"

- informuje policja

 - "Co warte podkreślenia laserowe mierniki prędkości używane przez Polską Policje są standardowym wyposażeniem Policji w ponad 70 krajach, w tym na terenie całej Unii Europejskiej (m.in. Francji, Wiekiej Brytanii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Czechach, Słowenii, Austrii). Przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, w tym również laserowe mierniki prędkości posiadają ważne decyzje zatwierdzenia typu wydane w drodze decyzji administracyjnej przez Prezesa Głównego Urzędu Miar oraz aktualne świadectwa legalizacji potwierdzające, że przyrządy spełniają wymagania, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych. Jedynym właściwym organem do wyjaśnienia wątpliwości w zakresie poprawności wprowadzenia do obrotu i użytkowania przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej, w tym również ręcznych przyrządów do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, jest Prezes Głównego Urzędu Miar, który jest wydawcą decyzji zatwierdzenia typu przedmiotowych przyrządów pomiarowych.Do Policji nie wpłynęła informacja o podjęciu przez Prezesa Głównego Urzędu Miar decyzji o cofnięciu zatwierdzenia typu przedmiotowego urządzenia."

- zaznacza Komenda Gówna Policji.

- "Do rzekomo błędnych wskazań pomiaru prędkości może dojść wyłącznie w sytuacji, kiedy są one użytkowane niezgodnie z instrukcją obsługi, chociażby właśnie na potrzeby programów reporterskich. Okazuje się, że to właśnie znajomość instrukcji obsługi urządzenia do pomiaru prędkości oraz odpowiednie przeszkolenie użytkowników końcowych w tym zakresie jest podstawowym i niezbędnym warunkiem do właściwego użytkowania i dokonywania prawidłowych pomiarów prędkości pojazdów czy też weryfikowania otrzymanych wyników i aby wyeliminować ewentualną możliwość użytkowania, niezgodnego z instrukcją policjanci są szkolenie z obsługi tych urządzeń"

- dodaje policja.

Red.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

scyzoryk
scyzoryk 06.11.2019, 07:44
Widać,że Policję bardzo dotknął ten program "państwo w państwie",skoro wszędzie teraz wychodzą artykuły o ich legalności itd. ble,ble,ble......
Motocyklista i puszkarz.
Motocyklista i puszkarz. 05.11.2019, 20:45
W programie Państwo w państwie teraz to było. Od 92 roku mam prawo jazdy i tyle samo bez mandatów jazdy !
bezmandatowy
bezmandatowy 06.11.2019, 07:48
Brawo ! Może tylko dlatego,że nie ma praktycznie prawie policjantów na drogach albo śpią w radiowozach.Pozdrawiam
AudiDriver
AudiDriver 05.11.2019, 20:03
Można znaleźć instrukcje wszystkich radarów i mierników laserowych, poznać ich tolerancje, warunki w jakich mogą być wykorzystywane, kiedy należy użyć statywu i czego można wymagać od przeprowadzającego kontrole. Świadomy kierowca wie kiedy rzeczywiście sam przegiął, a kiedy jest robiony w bambuko. Artykuł chyba z braku laku, taka propagandowa pelplinianka Policji... Nie strasz nie strasz... ;-)
qurcz
qurcz 05.11.2019, 18:31
Te urządzenia od bodajże 80 do 100m są w stanie w miarę dokładnie namierzyć i wskazać prędkość danego pojazdu.Wszystkie inne pomiary można kwestionować tym bardziej jak są robione na łuku drogi itd.Laser na dalekich odległościach może dochodzić do olbrzymich szerokości i pomiar może obejmować kilka pojazdów i praktyczne ciężko jest sprecyzować,kto rzeczywiście tą prędkość przekroczył.
zew
zew 05.11.2019, 17:00
Jak ktoś oglądał program państwo w państwie to dokładnie wie o co chodzi, a chodzi o przestarzałe urządzenia pomiarowe prędkości ,którym kończy się legalizacja oraz zakupie w przetargu podobnych zamiast takie,które byłyby w prawie 100% pewne dla policjanta, sądu oraz dla sprawcy wykroczenia.Problem polega również na źle przeszkolonych policjantów albo policjantów, którzy celowo źle ich używają.Dodam, że jestem absolutnie za eliminowaniem piratów drogowych,ale w sposób uczciwy.
podpisałem
podpisałem 05.11.2019, 16:48
Znowu ten agresywny....

Pozostałe