Zmiany w kontrolach drogowych. Rozmawiamy z szefem drogówki w Elblągu

  • 31.10.2019, 19:12 (aktualizacja 31.10.2019, 20:07)
  • www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych
Zmiany w kontrolach drogowych. Rozmawiamy z szefem drogówki w Elblągu Ilustracja do tekstu
Już 7 listopada wejdą w życie nowe przepisy dotyczące kontroli drogowej. Nowe przepisy dadzą funkcjonariuszom oraz kierowcom nowe uprawnienia i obowiązki. Co będzie mógł zrobić policjant podczas kontroli, a jak powinien zachowywać się kierowca?

 

O tym rozmawiamy w "Rozmowie Dnia" z komisarzem Tomaszem Krawcewiczem, naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

[WIDEO]

W projekcie rozporządzenia zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli ruchu drogowego. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. Policji. Dotyczy to między innymi kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli. W rozporządzeniu zapisano, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. 

Po wejściu w życie rozporządzenia kierowcy i funkcjonariusze zyskają nowe obowiązki i uprawnienia. Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie.

Aktualny przebieg wpisze do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego – np. ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Projekt rozporządzenia rozszerza katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego. Dzięki zmianom łatwiej będzie kontrolującemu wnioskować do starosty o ocenę stanu zdrowia kierującego pojazdem, jak również skierowanie kierowcy lub motorniczego na egzamin sprawdzający jego kwalifikacje. 

W sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości policjant w mundurze nie będzie musiał  legitymować się każdemu kierowcy - przewiduje projekt rozporządzenia. Zawarte w nim nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.

Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych.   

Tak jak obecnie, do kontroli będą mogli zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów (w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta) – są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska.  

Konieczność wydania rozporządzenia wynika z dostosowania przepisów do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Ustawa ta wdraża do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych. Obecnie zamieszczony projekt znajduje się jeszcze w fazie uzgodnień międzyresortowych, dlatego też ostateczne zapisy mogą ulec zmianie. 

Red.

www.expresselblag.pl | wiadomości i informacje z Elbląga | dodaj portal do ulubionych

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

40+
40+ 03.11.2019, 12:46
Przecież te wszystkie komentarze pisze gimbaza, która wszystko co potrafi to przyjarać trawkę i krzyczeć hwdp, a jak co do czego, to płaczą, żeby ich odstawić do mamy, a nie na izbę dziecka :)
Czesiek
Czesiek 01.11.2019, 20:27
Do konica im w ***ch się poprzewracało już nie maja co wymyślać za robotę niech się wezmą gwiazdy Polsatu.
janek
janek 31.10.2019, 22:40
jest na służbie to niech pracuje,,,,sms to po służbie, Racja p, Aleksandro podatnicy płacą i wymagają,,,,
Hehe i haha
Hehe i haha 01.11.2019, 07:49
Janek Policjanci też płacą podatki więc nie bądz takim dobrodziejem... A zdradzę Tobie jeszcze pewną tajemnicę: Policjanci nie tylko piszą SMS-y , ale również przeglądają Facebooka i inne portale :) A i wymagać to możesz od swojej żony , a nie od Policjanta .
do mądrali bez pagonów
do mądrali bez pagonów 07.11.2019, 07:49
Bardziej durnego komentarza nie mogłeś napisać???
Właśnie od żony nie muszę wymagać,ale od policjanta to jak najbardziej !!! Właśnie takich policjantów mamy,dlatego jest tak źle.Pogonić tak myślących funkcjonariuszy na zieloną trawkę,takich my obywatele nie potrzebujemy !!!!
Ushs
Ushs 02.11.2019, 08:09
Dokladnie. Jak mozna wymagac czegos od debili i darmozjadów
ET
ET 01.11.2019, 17:26
A co takiego wytworzył policjant że sprzedał i zapłacił podatek?
jeruzalem
jeruzalem 04.11.2019, 09:16
kupuje paliwo, robi zakupy, podatki są w wszystkim co kupujesz i za co płacisz np media, woda, tv.
acz kolwiek jestem za tym zeby mieli zakaz używania telefonu na służbie i telefon mieli tylko służbowy bez możliwości pykania w grę i oglądania filmików.
Hehe i haha
Hehe i haha 02.11.2019, 00:55
ET a co wytworzyła inna część społeczeństwa skoro tak się szczycą płaceniem podatków? Oczywiście poza wytworzeniem smogu z komina i napisaniu tych bzdurnych komentarzy.
aleksandra
aleksandra 31.10.2019, 21:11
Jak widzę policjantów siedzących obok kierowcy i zamiast rozglądać sie czy pomóc komus albo czy cos sie dzieje to SIEDZĄ W TELEFONACH I PISZA SMS.Co to jest do cholery policja czy jezdza sobie jak w taksówce!???
IP
IP 02.11.2019, 23:35
Hmmm... Płytkie myślenie ...proszę się porządnie pie....c w główkę to że policjant to już mu SMS nie wolno napisać
aleksander
aleksander 31.10.2019, 21:49
A ty nie piszesz sms??? To że ktoś jest Policjantem to już mu nic nie wolno???
yxy
yxy 07.11.2019, 07:52
Wolno,ale łapać piratów czy też bandytów, za to wam płacą sieroty.
ida
ida 04.11.2019, 09:17
wolno ale po pracy. Mi w pracy nie wolno używać telefonu,

Pozostałe