Uważajcie na kody QR umieszczane na bankomatach. Można stracić kasę!

  • 28.12.2018, 10:42 (aktualizacja 28.12.2018, 12:00)
  • expresselbląg.pl - najszybszy portal informacyjny w Elblągu
Uważajcie na kody QR umieszczane na bankomatach. Można stracić kasę! www.expresselblag.pl
Związek Banków Polskich ostrzega użytkowników przed skanowaniem kodów QR z naklejek, które w ostatnim czasie bezprawnie umieszczane są na bankomatach. Naklejki z kodami QR zamieszczane są bez zgody i wiedzy banków oraz sieci bankomatowych i nie są w żaden sposób powiązane z usługami bankowymi.

1. Widzisz kod QR na bankomacie - nie skanuj tego
2. Banki nie umieszczają żadnych kodów QR
3. To nowa forma wyciągania kasy od ludzi, policja ostrzega

 

Przestępcy wprowadzają użytkowników w błąd – informując na przykład o możliwej nagrodzie. W ten sposób manipulują klientem, który po zeskanowania kodu QR z naklejki (w tym konkretnym przypadku) zostanie przekierowany do usługi SMS Premium. Jej uruchomienie spowoduje naliczenie, od nieświadomego usługobiorcy, wysokich opłat za jej włączenie.

Kody QR mogą nie tylko inicjować wskazane wyłudzenie, ale można je wykorzystać także do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem.

Przestępcy zdają sobie sprawę, że kody QR stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Pojawiają się na przystankach komunikacji miejskiej (po zeskanowaniu można wygodnie pobrać rozkład), w aplikacjach mobilnych dużych sieci detalicznych, a także wykorzystuje się je przy odbiorze przesyłek z Paczkomatów InPost (to klient musi przyłożyć kod QR do czytnika w paczkomacie).

Wobec powyższego Związek Banków Polskich, Biuro dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaleca ostrożne korzystanie z tej funkcjonalności, wskazując, iż należy unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych. Natomiast w przypadku, gdy użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić usługodawcę tj. bank i/lub przedsiębiorcę telekomunikacyjnego oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce Policji.

 

 

 

 

 
Retro TV - tak kiedyś było w Elblągu
Grupa Publiczna · 2558 członków
Dołącz do grupy
Elbląg na starych zdjęciach i w archiwalnych nagraniach filmowych
 
expresselbląg.pl - najszybszy portal informacyjny w Elblągu
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe